Zagrożenie epidemiologiczne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Poprawiła się sytuacja w elbląskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Liczba chorych zakażonych bakterią New Delhi zmniejszyła się o połowę. Zdaniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu sytuacja jest opanowana – informuje Radio Olsztyn.

Według badań w ostatnich miesiącach, 15 pacjentów szpitala przy Królewieckiej zostało zakażonych klebsiellą. Problemem jest to, że bakteria jest odporna na wiele antybiotyków, przez co trudno sobie z nią radzić. Tu się udało, nie ma ma nowych zakażeń, a liczba chorych zmniejszyła się – potwierdza Marek Jarosz, szef elbląskiego sanepidu.

– Na ten moment wygląda, że szpital ma wszystko pod kontrolą. Działania, które podjęła placówka są skuteczne i nie ma nowych przypadków zakażeń – dodał Marek Jarosz.

Szpital był zmuszony ograniczyć przyjęcia chorych m.in. na oddział chirurgii. Pacjenci kierowani byli do szpitala miejskiego.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/zamkniete-oddzialy-w-wojewodzkim-szpitalu-zespolonym-wykryto-grozna-bakterie/

Komunikat w tej sprawie wydał również Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.

Problemem szpitali w ostatnich latach są przypadki kolonizacji lub zakażeń bakteriami – pałeczkami jelitowymi Enterobacteriaceae, wytwarzającymi karbapenemazy ( enzymy) odporne na większość antybiotyków. Fakt rozprzestrzeniania się bakterii wynika m.in. z nadmiernego stosowania antybiotyków, zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w leczeniu ambulatoryjnym. Wprowadzenie, także w naszym szpitalu, badań przesiewowych/ celowanych, pozwoliło na wykrycie i monitorowanie tego problemu epidemiologicznego.

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, u których potwierdzono obecność bakterii Enterobacteriaceae, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym na podstawie wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. Zgodnie z tymi zaleceniami przebywają w izolatkach (wydzielone sale chorych w oddziałach), co powoduje czasowe ograniczenie/zmniejszenie dostępności powierzchniowej i tym samym łóżkowej.

Nasz Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej nie został z tego powodu zamknięty, ograniczył jedynie liczbę przyjmowanych pacjentów, prowadząc nadal działalność medyczną.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym szpitalu nie powoduje ograniczenia możliwości przeprowadzania zabiegów operacyjnych, szpital udziela świadczeń zgodnie z swoją podstawową działalnością.

Stan epidemiologiczny jest na bieżąco monitorowany przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych naszej placówki oraz przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu.

O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy okoliczne szpitale oraz stosowne instytucje.

Bożena Ropelewska

Dyrektor ds. Pielęgniarstwa

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register