Policjanci wzięli się za kierowców ciężarówek. Są też kary za wyprzedzanie

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu kontrolują samochody ciężarowe. Oprócz uprawnień kierującego i jego trzeźwości ważny jest również stan techniczny pojazdu. Zdarza się bowiem, że awaria takiego auta powoduje kilkugodzinne „korki” nie mówiąc już o zagrożeniu bezpieczeństwa.

Policjanci w przypadku zauważenia nieprawidłowości zatrzymują dowód rejestracyjny auta. Kontrolowany jest również czas pracy kierowcy.

– Cykliczność takich działań ma za zadanie dyscyplinować kierowców większych pojazdów, bo w ruchu drogowym są one szczególne, chociażby z uwagi na swoje gabaryty – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

W następnym tygodniu policjanci przeprowadzą kolejną akcję prewencyjną skierowaną do kierowców tychże pojazdów.

– Czekamy na Państwa sugestie i uwagi związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto przy tym pamiętać o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest dostępna na stronie internetowej policji: www.elblag.policja.gov.pl – informuje kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu.

Policjanci zwracają również uwagę na łamanie zakazu wyprzedzania ciężarówki przez ciężarówkę na autostradach. 1800 skontrolowanych kierowców i dokładnie 190 mandatów – oto pierwsze efekty policyjnej walki z wyprzedzającymi się ciężarówkami.

Te 190 mandatów wystawiono tylko w ciągu dwóch dni. Co jednak ważne, akcja ma być kontynuowana aż do odwołania, na terenie całego kraju. Radiowozy będą więc jeździły po drogach szybkiego ruchu, wypatrując ciężarówek wyprzedzających na zakazie lub wyprzedzających ze zbyt małą różnicą prędkości.

W 94 przypadkach kary wystawiono właśnie za przeciągające się wyprzedzanie. Policja podciągnęła to pod tamowanie ruchu, zagrożone w Polsce karą od 50 do 200 złotych oraz 2 punktami karnymi. Kolejne 96 mandatów wystawiono natomiast za wyprzedzanie pomimo zakazu dla samochodów ciężarowych.

2 komentarze

  • tomek Reply

    11 sierpnia 2018 at 11:27

    co za bezsens z tym wyprzedzaniem przeciez nigdzie nie ma napisane jaka musi być różnica prędkości pomiędzy autem wyprzedzanym a wyprzedzającym ,jeżeli nie mam zakazu wyprzedzania to wyprzedzam ,tamowanie ruchu zaczyna się w tedy gdy auto wyprzedzające zmniejszy swą prędkość z niewiadomych przyczyn i będzie jechało tą samą prędkością co auto wyprzedzane lub z niewiadomych przyczyn oba auta się zatrzymają uniemożliwiając tym samym przejazd innym pojazdom, dotyczy to się wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych.

  • sylwek Reply

    12 sierpnia 2018 at 20:13

    A kierowcy sobie i tak z policją poradzą, yanosik po coś jest.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register