Święto Chleba – co będzie się działo?

Jak wykonać kwas chlebowy? Kto wypiekł najpiękniejszy bochen chleba? Czy zupa rybna jest smaczna? Jak wytapia się żelazo? Te i wiele innych pytań można postawić zapoznając się z atrakcjami zbliżającego się Święta Chleba. Odpowiedzi na nie najlepiej poszukać od 30 sierpnia do 1 września, kiedy po raz czternasty impreza odbędzie się na elbląskim Starym Rynku.

 

Elbląskie Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych. Na dzień dzisiejszy mamy około 200 wystawców. Elblążanie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli spróbować wyśmienitych wypieków z różnych zakątków naszego kraju oraz z zagranicy, czy kupić rękodzieło. Święto Chleba to także koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne, wyścigi smoczych łodzi, czy inscenizacje historyczne.

Z miastami partnerskimi

Podczas imprezy będziemy mogli poznać tradycje i kulturę innych krajów. Elbląskie Święto Chleba będzie bowiem okazją do spotkania z miastami partnerskimi i współpracującymi z Elblągiem. Udział w tegorocznych obchodach zadeklarowało na dzień dzisiejszy 6 delegacji miast, w tym: Bałtyjsk, Kaliningrad (Rosja), Tarnopol (Ukraina), Compiegne (Francja) i Nowogródek (Białoruś) oraz Hincesti (Mołdawia). Czekamy na potwierdzenia kolejnych partnerów. Oprócz oficjalnych delegacji  z tych miast przyjadą również zespoły artystyczne lub przedstawiciele, którzy na stoiskach będą prezentować swoje tradycyjne wyroby. 

25 lat współpracy z Bałtijskiem i Kaliningradem

Co warte podkreślenia to fakt, że w tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania umowy partnerskiej z Bałtijskiem i Kaliningradem. Święto Chleba będzie więc szczególną okazją do wspólnego świętowania i zaakcentowania tego jubileuszu. Z tej okazji wspólnie z Kaliningradem i Bałtyjskiem przygotowano projekt pn.  „Chleb i naturalny kwas chlebowy – regionalne dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego”.

Kwas chlebowy, chłodnik, zupa rybna i z soczewicy

W ramach tego projektu 31.08 i 1.09. w Kamieniczkach odbędą się dwudniowe warsztaty, podczas których zostaną przekazane tajniki  domowego wytwarzania  naturalnego chleba i kwasu chlebowego popularnego nie tylko w Rosji. Oprócz tego – w drugim dniu warsztatów – uczestnicy poznają tańce ludowe regionów dawnych Prus Wschodnich z możliwością nauki tychże tańców. Zostaną także zaprezentowane wyroby piekarnicze z Polski i Rosji, podane także zostaną sprawdzone receptury przygotowania chleba i kwasu chlebowego, a także sposób wytwarzania „okroszki” – rosyjskiego chłodnika na kwasie chlebowym. Możliwa będzie degustacja rosyjskiego chleba, kwasu chlebowego oraz „okroszki”, a także wyrobów piekarniczych pochodzących z regionu elbląskiego.

Tradycyjnie nie zabraknie kulinarnych zmagań. W sobotę i niedzielę odbędzie się wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni. Przygotują dla nas dwie zupy wykonane według tradycyjnych przepisów – w sobotę zupę rybną, a w niedzielę zupę z soczewicy. W sobotę również w ramach dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur będą serwowane dzyndzałki warmińskie z hreczką i skrzeczkami. 

Dla zdrowia

Już po raz drugi w imprezę włącza się również Warmińsko – Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak jak przed rokiem podczas święta będzie możliwość wykonania badań mammograficznych w mammobusie. Przygotowane zostanie też stanowisko informacyjne, na którym pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia udzielą informacji m.in. o profilaktyce zdrowotnej, programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy prawach pacjenta. Każdy kto odwiedzi stanowisko otrzyma materiały informacyjne.  W sobotę natomiast tradycyjnie już będzie również możliwość oddania krwi. Krwiobus przyjedzie do Elbląga na zaproszenie motocyklistów z grupy Moto Team Elbląg.

Co nas czeka w piątek?
Jarmark zacznie się w piątek, 30 sierpnia, o godz. 10. Stoiska zlokalizowane będą na Starym Rynku oraz ulicach Rybackiej i Wodnej, ta ostatnia ulica tradycyjnie zarezerwowana będzie dla kolekcjonerów. Na placu katedralnym umiejscowiona będzie strefa gier, zabaw i animacji dla dzieci. Bulwar Zygmunta Augusta będzie z kolei miejscem, gdzie zapoznać się będzie można z tradycjami garncarskimi, czy zmielić mąkę w żarnach. Na Stare Miasto zawitają też rekonstruktorzy, tym razem z czasów rzymskich, żołnierze, gladiatorzy, barbarzyńcy. Na uczestników czeka też pokaz teatrów ulicznych i teatru ognia. Na Wyspie Spichrzów dla dzieciaków będzie też wesołe miasteczko. Wystawcy ze swoimi wypiekami będą mogli natomiast zmierzyć się w konkursie na najpiękniejszy bochen chleba. Dużo będzie działo się też na scenie, występować będą dzieci z elbląskich szkół, zespoły amatorskie, grupy taneczne i na zakończenie zespół Banda Czworga.

Co w sobotę?
Jarmark czynny będzie od 9 do 22. Dla mieszkańców udostępniony będzie też mammobus i krwiobus. W sobotę ruszy też wspólne gotowanie, a na scenie wystąpią zespoły z miast partnerskich. Przed elblążanami zaprezentują się też zawodniczki EKS Start, a na scenie zagra zespół RAZ DWA TRZY. Natomiast po zmierzchu w niebo wzbiją się lampiony.

Na niedzielę
Czynny będzie oczywiście jarmark, w godz. 9-20. O godz. 14 spróbować będzie można ugotowanej przez szefów kuchni zupy z soczwicy. Wystąpi teatr marionetek, zaprezentuje się zespół KS Meble Wójcik, a na scenie zagra Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Special Jazz Sextet.

Wszystkie szczegóły dostępne są również na stronie: http://www.swietochleba.elblag.pl/

Koszt tegorocznej imprezy wynosi ok.  250 tys. zł (30 tys. środki sponsorskie i 11,5  tys. z Urzędu Marszałkowskiego).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register