Wstrząs w EPEC! Prezydent odwołuje zarząd spółki i radę nadzorczą

Ten komunikat został wydany dziś rano. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Witold Wróblewski chce rozpocząć szybkie działania zmierzające do uniezależnienia Miasta od spółki ENERGA i budowy własnego źródło ciepła.

Informujemy, iż podczas dzisiejszego Zgromadzenia Wspólników EPEC odwołany został Zarząd Spółki oraz przedstawiciele miasta w Radzie Nadzorczej firmy.

20 kwietnia br. w naszym mieście odbyło się seminarium „Gmina samowystarczalna energetycznie”, podczas którego specjaliści z zakresu energetyki, pod kierunkiem światowej sławy prof. Wojciecha Nowaka z Akademii Górniczo – Hutniczej, zaprezentowali możliwości konkurencyjności dostaw i obniżenia cen ciepła w naszym mieście, poprzez wprowadzenie  innowacyjnych technologii.

Wykazali jednocześnie, że do końca czerwca br. możliwe jest złożenie wniosku na budowę nowoczesnego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło i pozyskanie środków na ten cel z funduszy norweskich.  Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania unijnego na działania inwestycyjne i wdrożenie rozwiązań, które zaproponowane zostaną w opracowanej strategii.

W zakresie bezpieczeństwa energetycznego miasta, szczególnie dostaw ciepła i ciepłej wody do mieszkańców jest wiele do zrobienia i musimy podjąć natychmiastowe, zdecydowane działania dla obniżenia dzisiejszej ceny energii cieplnej, a także poprawić jakość powietrza poprzez eliminację poziomu zanieczyszczeń. W tym celu konieczne jest opracowanie docelowego modelu zabezpieczenia miasta w ciepło.

Z uwagi na bardzo krótki czas, w którym przygotować należy dokumenty, konieczne jest podjęcie dynamicznych i profesjonalnych działań. Dotychczasowa Rada Nadzorcza oraz Zarząd Spółki nie zrealizowali postawionych już na początku kadencji przez Prezydenta zadań i wytycznych, co do stworzenia takiego modelu, a proponowany przez Zarząd kierunek działań skupiał się na negocjacji i podpisaniu wieloletniej umowy na zakup ciepła z firmą ENERGA, bez możliwości wpływu na cenę jego dostaw przez cały okres trwania umowy. Podejmowany kierunek działań nie uwzględnia możliwości wprowadzenia innych, konkurencyjnych rozwiązań w tym zakresie.

W związku z tym Prezydent, działając w interesie elblążan podjął decyzję o odwołaniu przedstawicieli miasta w RN i Zarządu. Zadaniem nowo powołanych organów Spółki będzie jak najszybsze przygotowanie niezbędnych dokumentów aplikacyjnych, opracowanie wspólnie z zespołem prof. Wojciecha Nowaka docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które w konsekwencji doprowadzą do obniżenia cen ciepła dla mieszkańców naszego miasta”.

Komunikat wydany przez prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz ten błyskawiczny ruch związany z odwołaniem zarządu i rady nadzorczej wskazuje, że samorząd Elbląga będzie starał się pozyskać środki finansowe na szybkie znalezienie alternatywnego źródła ciepła dla elblążan i uniezależnienie Miasta od dyktatu cenowego spółki ENERGA.

O staraniach Miasta w sprawie budowy alternatywnego źródło ciepła pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/cieplo-mamy-w-elblagu-bardzo-drogie-jak-to-zmienic/

Warto tez dodać, że jakiś czas temu swoje zaniepokojenie sprawami związanymi z dostarczaniem ciepła dla elblążan wyrażały ugrupowania lewicowe w Elblągu: http://fakty.elblag.pl/lewica-zaniepokojona-bezpieczenstwem-elblaga-zlozono-wniosek-do-prezydenta/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register