Co się dzieje w elbląskim MOPS? Radna: ludzie odchodzą z pracy

Chciałabym wystąpić z wnioskiem w sprawie warunków pracy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że w grupie pracowników socjalnych w ciągu ostatnich lat odeszło wiele doświadczonych osób, a aktualnie występuje wiele wakatów – mówi radna Maria Kosecka.

Jak wskazuje radna, taki stan rzeczy jest sprawą bardzo dziwną jeżeli uwzględni się wysoki wskaźnik bezrobocia w naszym mieście. Jest też część pracowników, która rozważa odejście z MOPS do innych pracodawców. Są to osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, posiadający dodatkowe certyfikaty odbytych kursów i specjalizacji.

– Po dokonanej analizie okazało się, że przyczyną jest niskie wynagrodzenie na poziomie 2 700 zł dla pracownika socjalnego do 3 300 zł brutto dla starszego specjalisty pracy socjalnej. Utrzymywanie się tak niskich płac dla tej grupy zawodowej skutkuje też malejącym zainteresowaniem studentów w wybieraniu kierunku studiów. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Aktualna polityka zatrudnienia w tej grupie pracowników powoduje, że występuje duża rotacja zatrudnionych. Nowo przyjmowani po zapoznaniu się z wymaganiami i uciążliwością pracy w MOPS nie kontynuują umów, tylko po kilku miesiącach odchodzą – mówi radna Kosecka.

Jak dodaje, jest to kolejna grupa zawodowa wśród urzędników miejskich (radna przypomina, że wcześniej interweniowałam w sprawie pracowników Departamentu Świadczeń Rodzinnych) wymagająca niezbędnej korekty polityki płac. Pomimo aktualnie wysokich ocen pracy ośrodka grozi nam sytuacja braku wykwalifikowanej kadry do opieki nad potrzebującymi.

– Wnioskuję o przedstawienie na najbliższej sesji Rady Miasta szczegółowej analizy polityki kadrowo-płacowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ze szczególnym uwzględnieniem planów na najbliższą przyszłość w zakresie wzrostu płac – mówiła na ostatniej sesji radna Maria Kosecka.

4 komentarze

 • no name Reply

  18 września 2018 at 10:22

  Po co takie wymogi? Pięc fakultetów i pensja na poziomie 1800 na rękę. Do dzielenia kasy dla lumpów, alkoholików i królików 500+ wystarczy wziąć kogoś kto potrafi obsługiwać komputer i jest odporny psychicznie na ciągłe darcie ryja wiecznie niezadowolonych i skrzywdzonych klientów.

 • Alojzy Reply

  18 września 2018 at 20:23

  Tam biurwy nic nie robią,niczego nie produkują, tylko stosy papierów,makulatury zwanej dokumentami to po co im podwyżki?

 • Mex. Reply

  20 września 2018 at 18:09

  Alojzy to idź do pracy do MOPS tylko weź pod uwagę pierwszy komentarz

 • ANNA Reply

  26 sierpnia 2020 at 12:54

  No cóż panie pracujące w MOPSIE może mają wykształcenie ale brak im wiedzy życiowej i zwykłej wyrozumiałości wobec innych a same w swoim prywatnym życiu zachowują się tak ja te osoby potrzebujące pomocy , ale innym trzeba pokazać kto rządzi w MOPSIE.Postępują niezgodnie z przepisami o czym miałam możliwość przekonać się osobiście a przepisy dotyczącej tej sprawy znam . Część tych pań (z małej litery celowo) jest zwyczajnie złośliwa i chce udowodnić jaką ma “moc” wbrew przepisom krzywdząc tym samym malutkie do tej pory szczęśliwe dzieci. . Zycie kiedyś tej pani, którą mam na myśli , zapłaci jej za bezwzględne,, złośliwe zahowanie wobec znajomej mi rodzinie

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register