Co trzeba zmienić w Elblągu? Oddłużyć lokatorów ZBK!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Ponownie kandydaci z różnych opcji politycznych i ugrupowań społecznych będą obiecywać „złote góry” i snuć plany nierealnych zmian. Po wyborach zaś okaże się jak zwykle, że  o składanych obietnicach zapomną  o nich nawet  ich autorzy.

1 fotka do felietonu

Dlatego, by wspomóc merytorycznie potencjalnych elbląskich kandydatów do urzędu prezydenta Elbląga, cyklicznie będziemy  publikowali propozycje rozwiązań gospodarczych  i społecznych Edmunda Szweda – doradcy ds. samorządów Marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego.

W ten sposób – jasno i klarownie pokażemy jakich zmian faktycznie potrzebuje samorząd, aby dynamicznie się rozwijać oraz zaspokajać wszystkie potrzeby mieszkańców.

Nie ma co kryć, że nad zadłużeniem lokatorów wobec ZBK już właściwie nikt nie panuje. Pozostaje perspektywa – albo eksmisje (co raczej będzie trudne, ponieważ Miasto nie posiada odpowiedniej ilości lokali socjalnych) albo odważna decyzja związana z oddłużeniem lokatorów mieszkań komunalnych. Czyli „wyczyszczenie” i tak nie ściągalnego zadłużenia.

Teraz sytuacja wygląda tak. Władze miasta udają, że zależy im na eliminacji olbrzymiego zadłużenia ZBK. Kierownictwo ZBK udaje, że podejmuje działania, które zmierzają do zmniejszenia długu. Lokatorzy mieszkań komunalnych zaś wiedzą, że nawet jak nie zapłacą za mieszkanie, nic im nie można zrobić. Więc niektórzy nie płacą.

Zarząd Budynków Komunalnych boryka się z poważnym problemem. Połowa z ponad sześciu tysięcy najemców mieszkań komunalnych w Elblągu nie płaci czynszu. Rekordzista jest winien miastu ponad 180 tysięcy złotych. Dług kolejnych 10 mieszkań przekracza 100 tys. zł na każde. Długi bez odsetek to w sumie ponad  40 milionów złotych.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem.  W 2014 roku zadłużenie ZBK dobiło do 64 mln. zł. W 2015 r. zwiększyło się jeszcze o ponad 200 tys. zł.

Co z tym problemem zrobić? Władze samorządowe Elbląga tego nie wiedzą.

Jedyną realną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił jeszcze w 2014 r. Edmund Szwed, bezpartyjny kandydat na urząd prezydenta miasta, obecnie doradca ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego (Wolni i Solidarni).

– Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisjami,  które niczego nie rozwiązują. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin . Należy przeprowadzić proces oddłużenia  lokatorów  w ZBK – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed.  Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie należy zagwarantować w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które elbląski samorząd powinien budować.

 

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi,  na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej, który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

– Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania,  jestem  gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie  KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Tymczasem obecnie zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

– My, jesteśmy przekonani, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed, obecnie doradca ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego (Wolni i Solidarni).

 

O tym jak Miasto może budować nowe mieszkania i rozwiązać problem zadłużenia Zarządu Budynków Komunalnych pisaliśmy również tu: http://fakty.elblag.pl/co-trzeba-wiec-zmienic-w-elblagu-przede-wszystkim-mieszkania-dla-elblazan/

Edmund Szwed – to działacz społeczny i samorządowy. Wydawca dwóch gazet internetowych oraz portalu ogólnopolskiego www.realnapolska.pl. W wyborach samorządowych w 2014 r. ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga uzyskując trzeci wynik.

Obecnie pełni również funkcję doradcy ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego – twórcy ugrupowania Wolni i Solidarni.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register