Elbląg bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Elbląg znalazł się wśród 46 samorządów województwa warmińsko – mazurskiego, które nie otrzymały wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych. W gronie tym znalazły się między innymi także Ełk i Olsztyn. W związku z tym Prezydenci trzech największych miast w naszym regionie wystąpili do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, dotyczącej przeprowadzonego naboru wniosków i kryteriów ich oceny.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast na realizację inwestycji. To tzw. Tarcza dla samorządów, finansowana z Funduszu COVID-19.

Elbląski samorząd wnioskował w ramach funduszu o 12 mln złotych na jeden z etapów budowy ul. Wschodniej. Niestety z niewiadomych przyczyn wniosek ten nie uzyskał dofinansowania. Wsparcia nie otrzymało również innych 45 samorządów z naszego województwa, w tym Olsztyn i Ełk. W związku z tym prezydenci Ełku Tomasz Andrukiewicz, Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Elbląga Witold Wróblewski wystąpili do Premiera RP Mateusza Morawickiego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w sprawie procedury oceny wniosków, listy członków komisji oceniającej wnioski, treści indywidualnej oceny każdego z wniosków, a także protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski.

– Dla mnie jest to kuriozalna sytuacja. Nie ma nigdzie mowy, w jaki sposób te wnioski zostały ocenione, a z informacji jakie do nas docierają wynika, że jedynym kryterium było kryterium polityczne. To są pieniądze publiczne, dlatego chcielibyśmy wiedzieć w jaki sposób oceniano złożone wnioski. Skorzystaliśmy więc z prawa i jako osoby fizyczne wystąpiliśmy do Pana Premiera w trybie dostępu do informacji publicznej o te dane. Nie przyznanie nam dofinansowanie tym bardziej jest niezrozumiałe, że ogłaszany jest kolejny konkurs. Oczywiście w nim wystartujemy, ale dziwi fakt, że zostały środki, a tak wiele samorządów nie otrzymało wsparcia. Te fundusze powiązane są z pandemią koronawirusa. Duże miasta z tego tytułu ponoszą koszty i w wielu przypadkach uzupełniamy działania administracji rządowej  – podkreślał podczas konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register