Festyn ekologiczny w Elblągu

Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ), to taka w której do maksimum wykorzystuje się wytworzone produkty. To czego nie można już wykorzystać podlega następnie przetworzeniu i w zmienionej formie znów trafia do obiegu.

Dopiero w ostateczności traktowane jest jako odpad, który trafia na wysypisko. Właśnie takiego podejścia do otaczającego nas świata będzie namawiać mieszkańców elbląski Zakład Utylizacji Odpadów podczas swojego festynu.

– Po okresie pandemii wracamy z festynami ekologicznymi, będzie to już trzynasta edycja tego wydarzenia. Jako Elbląg jesteśmy zaliczani do miast zielonych, a te działania są realizowane w dużej mierze przez nasz Zakład Utylizacji Odpadów. W ubiegłym roku wprowadziliśmy też Zielony Budżet i nadal go realizujemy. Chcemy podczas festynu pokazać, jak nie marnować rzeczy, jak je ponownie wykorzystać, czy naprawić. Te działania mają minimalizować ilość odpadów. Zapraszam mieszkańców na Festyn GOZ – 11 czerwca – zachęcał Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

– Chcemy zmienić trochę formułę festynu, stąd jego nowa nazwa – Festyn GOZ. Chcemy przekonywać mieszkańców jak ważne jest to, by rzeczy których używają trafiały jak najpóźniej do recyklingu. Stąd hasło, które obecnie promujemy –  NIE MARNUJ – NAPRAW – WYMIEŃ. Na festyn będzie można przynieść rzeczy, których już nie potrzebujemy i wymienić się z innymi mieszkańcami. Szczególnie zapraszamy dzieci z rodzicami lub opiekunami, chcemy aby one od małego uczyły się założeń gospodarki obiegu zamkniętego – podkreślił Andrzej Lemanowicz dyrektor ZUO Sp. z o.o.

FESTYN GOZ nie marnuj, napraw, wymień  –  XIII edycja festynu (w roku 2019 – XII) 11 czerwca 2022 r. Plac Jagiellończyka w Elblągu
w godz. 10:00 – 14:00.

Celem festynu jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) poprzez pokazanie dobrych nawyków mieszkańcom takich jak: niemarnowanie, wymiana i naprawianie rzeczy codziennego użytku oraz recykling selektywnie zebranych surowców.

Program wydarzenia

1.    Przyjęcie posegregowanych odpadów  
Podczas festynu pozyskujemy duże ilości surowców wtórnych od mieszkańców, które są przekazywane do recyklingu. W roku 2019 r. podczas XII Elbląskich Dni Recyklingu zebraliśmy podczas jednego dnia ponad 17.143 kg surowców, za które mieszkańcy otrzymali nagrody w formie roślin oraz gadżetów. W tym roku przekażemy ok. 4000 sztuk roślin: iglaków i kwiatów ozdobnych. Przewidziano do rozdania takie rośliny jak: iglaki – cyprysy i tuje, krzew forsycji, kwiaty: pelargonie, surfinie, petunie, begonie, dalie, liliowce, wilce, a także werbeny i niagary, zioła.
Punktacja za odpady:
1)    5 szt. zużytych baterii – 1 punkt,
2)    2 kg makulatury – 1 punkt,
3)    0,5 kg puszek aluminiowych – 4 punkty,
4)    1 kg opakowań z tworzyw sztucznych – 4 punkty,
5)    1 kg nakrętek – 10 punktów,
6)    1 kg opakowań szklanych – 1 punkt,
7)    1 kg kartoników po płynnej żywności i napojach – 4 punkty,
8)    1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 5 punktów (telewizor, monitor i komputer –  1 sztuka 10 punktów)
2.    Za każde 60 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci krzewu, drzewka.
3.    Za każde 30 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci: rośliny ozdobnej.
4.    Za zebrane punkty mieszkaniec może otrzymać pojemniki do zbiórki bioodpadów: za 30 pkt. – wiaderko o pojemności 10 l do zbiórki bioodpadów, za 60 pkt. pojemnik 140 l do zbiórki bioodpadów. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jedno wiaderko albo jeden pojemnik bez względu na ilość punktów.
5.    Przyznane za odpady rośliny będzie można wymienić tylko podczas festynu w dniu 11 czerwca 2022 r. w godzinach od 10:00 do 14:00.
6.    Uczestnik festynu może przekazać odpady w zamian za rośliny tylko jeden raz.
7.    Fundatorami nagród mogą być organizatorzy lub sponsorzy.
8.    Nagrody za przyniesione odpady będą wydawane do wyczerpania zapasów.

REGULAMIN – FESTYN GOZ

POP – Punkt Obiegu Przedmiotów
Miejsce do wydawania używanych przedmiotów, żeby dać im drugie życie.

Gospodarka obiegu zamkniętego to korzyści dla środowiska:
 – wydłużanie życia przedmiotom, które mogłyby trafić do śmietnika, a korzysta z nich ponownie inny mieszkaniec
– poprzez oddawanie używanych rzeczy oszczędzanie surowców naturalnych, z których wykonane są rzeczy codziennego użytku,
– minimalizowanie ilości produkcji odpadów.

Ekspozycja przyniesionych niepotrzebnych rzeczy używanych w dobrym stanie i sprawnych przyniesionych podczas festynu przez mieszkańców do przekazania innym mieszkańcom takie jak:
– książki
– zabawki
– gry planszowe
– wózki dla dzieci
– rowery, hulajnogi
– ceramika użytkowa

Atrakcje na festynie:
Scena:
1.    Teatr: promujący GOZ z udziałem młodzieży szkolnej wg scenariusza promującego dobre nawyki: naprawianie odpadów, oddawanie lub sprzedaż rzeczy używanych do dalszego użytku innym osobom, uświadamianie nt. cyklu życia odpadów i obiegu zamkniętego
2.    Występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych z Elbląga z repertuarem o tematyce ekologicznej.
3.    Konkursy ekologiczne
4.    Bloki informacyjne np. o projekcie modernizacji MBP
Warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży:
1)    gra wielkoformatowa z kostką do nauki postępowania z odpadami
2)    budowa domków dla owadów, a po wyczerpaniu materiałów ”bibeloty na gałęzi”,
3)    warsztaty „las w słoiku” (oczyszczanie powietrza w domu poprzez zagospodarowanie używanego słoika), a po wyczerpaniu materiałów: „skarpeciaki” (nauka jak ograniczać kupowanie zabawek i zrobić zabawkę z używanej skarpetki)
4)    warsztat: doniczki z kartonów po mleku,
5)    warsztat z energią (ze specjalnym zestawem dzieci nauczą się jak pozyskać prąd z ziemniaka, wprawią przedmioty w ruch, wygenerują dźwięki).

Dzieci zabiorą ze sobą wykonane prace, a za udział w grze wielkoformatowej dostaną narody.
Zabawa dla najmłodszych bez żadnych opłat:
Bramka Recal do strzelania goli piłką, zjeżdżalnia, trampolina, malowanie buziek, balonowe show (dmuchanie balonów i robienie różnych kształtów), pokaz baniek mydlanych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register