Iwona Szmurło: Ten konflikt to zemsta sędziego i bezprawne działania!

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Elbląga głos zabrała Iwona Szmurło, ławniczka sądowa, której sprawa stała się powodem odwołania przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu Marka Omelana. Szmurło wskazała, że cały konflikt wynika z chęci „zemsty sędziego”.

Jak informowało Ministerstwo Sprawiedliwości: „w wyniku zgłoszonego przez Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości przewinienia służbowego, którego dopuścił się prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, rozpowszechniając informacje z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą, wspomniany sędzia został odwołany z dniem 17 października 2017 roku z pełnionej dotychczas funkcji. Narada ta dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej, która rozpatrywana była w trybie niejawnym, a rozpowszechnienie tych informacji mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody”.

O sprawie związanej z odwołaniem prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, Marka Omelana pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/marek-omelan-odwolany-z-funkcji-prezesa-sadu-okregowego-dopuscil-sie-przewinienia/

Jak już informowaliśmy, do Rady Miasta Elbląga wpłynął wniosek o odwołanie z funkcji ławnika sądowego Iwony Szmurło. Stało się to na wniosek sędziego Piotra Dzieży, który zarzucił ławniczce niegodne zachowanie podczas posiedzenia w ramach jednej z prowadzonych spraw. Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan wniosek poparł, załączając do wniosku kierowanego do Rady Miasta Elbląga szczegóły sprawy. To było powodem reakcji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Dziś podczas sesji sama zainteresowana poinformowała, że zrzekanie się tej funkcji w proteście przeciwko temu, co dzieje się w elbląskim Sądzie.

– Nie mam możliwości obrony w tej sprawie, bez złamania tajemnicy sędziowskiej. Dlatego w ramach protestu rezygnuję z funkcji ławnika, to honorowe rozwiązanie – mówiła Szmurło. – Ławnikiem jestem od 2010 r. Nigdy nie doszło do takiej sytuacji, aby odwoływano ławnika. To efekt tego, że wyraziłam inne zdanie w sprawie rodzinnej niż sędzia Piotr Dzieża. Stanęłam w obronie dzieci. Skład sędziowski zafundował orzeczenie niesprawiedliwe, niegodne, nielogiczne. Sędzia „poradził mi” zmianę zainteresowań po tym, gdy zgłosiłam zdanie odrębne od postanowienia sędziego. Następnie zgłosił wniosek o usunięcie mnie z funkcji ławnika.

Iwona Szmurło zarzuciła elbląskim sędziom, że mało kulturalnie traktują młodych i niedoświadczonych pełnomocników stron.  Pozwalają na obecność protokolantów w tajnych naradach w sprawach cywilnych. Ławników się zastrasza.

– Sędzia Piotr Dzieża działał bezprawnie, cytował w piśmie szczegóły rozprawy niejawnej oraz objętej ścisłą tajemnicą narady sędziowskiej. W swojej zapalczywości, by pozbyć się niewygodnego ławnika nie zauważył, że narusza tajemnicę. Chęć zemsty była jednak silniejsza od przestrzegania prawa – mówiła Iwona Szmurło.

Dodała, że mamy do czynienia ze zmową w elbląskim wymiarze sprawiedliwości. W związku z tym, w ramach protestu, sama składa mandat ławnika sądowego.

– Dla mnie to rozwiązanie honorowe. Złożę zrzeczenie się z mandatu ławnika na piśmie – dodała kobieta.

Radni nie dyskutowali nad tym tematem.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register