Jest szansa na ściągnięcie zabytkowej lokomotywy do Elbląga

Zaczyna się remont Dworca Głównego, a wciąż nie wiadomo, gdzie trafi 50 zabytkowych parowozów z Muzeum Kolejnictwa. Raczej nie znajdą miejsca na Odolanach, ale może zostaną przerzucone na inną działkę przy Towarowej – informuje Gazeta Wyborcza.

Wśród 50 zabytkowych parowozów, które stoją w Warszawie, jeden jest szczególnie interesujący dla Elbląga. To lokomotywa wyprodukowana przez elbląskie zakłady Schichaua.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, rdzewiejące na deszczu parowozy i wagony od blisko pół wieku można oglądać przy ul. Towarowej niedaleko pl. Zawiszy. Teraz, w związku z remontem, Muzeum Kolejnictwa nie ma co z tymi maszynami zrobić.

O tym informuje elblążanin Dariusz Babojć.

– Apel do wszystkich dobrej woli! Zjednoczmy się i wspólnie zadziałajmy…ponad podziałami partyjnymi. W związku z remontem Dworca Głównego w Warszawie nie wiadomo gdzie na ten okres zostaną przeniesione eksponaty. Jedna z 50 lokomotyw jest Lokomotywa parowa Ty2-572 produkcji F. Schichau GmbH, Maschinen- und Lokomotivfabrik, Elbing o numerze produkcji 3993/1943. Czy nie pięknie wyglądałaby jako eksponat w Elblągu? – pisze Dariusz Babojć.

z5819d7dd92cfd z5819d7e41a325 z5819d7e08091e z5819d7e627772

W naszym mieście mamy niezwykle mało pamiątek świadczących o dawnej potędze gospodarczej miasta. Czy jest szansa, aby pozyskać zabytkową, elbląską lokomotywę i ustawić ją na torach elbląskiego Dworca PKP? Tego nie wiadomo, wiadomo jednak, że stanowiłaby pewną atrakcję turystyczną. Takich w naszym mieście zbyt wielu również nie mamy.

Czy władze miasta podejmą rozmowy w tej sprawie? Postaramy się to sprawdzić.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register