Konto bankowe z domu? Oto najwygodniejsze opcje

Nie musisz iść do placówki bankowej, aby założyć konto osobiste. Możesz to zrobić online. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest metoda na selfie. Wygodną opcją jest również wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta w aktualnym banku.

Konto bankowe bez wychodzenia z domu i konieczności umawiania się z kurierem założymy w coraz większej liczbie banków.

Jak podaje serwis https://kontoodzaraz.pl, do wyboru mamy kilka metod potwierdzenia swojej tożsamości przy zakładaniu konta. Najpopularniejsze z nich to biometria (selfie) oraz przelew weryfikacyjny.

Konto bankowe na selfie 

Dziś dominującym rozwiązaniem jest biometria (czyli popularne selfie). Opcja ta dostępna jest m.in. w Banku Pekao, Banku Millennium, mBanku, Santander Banku Polska, Alior Banku, Citibanku, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, VeloBanku, Nest Banku czy PKO BP.

Choć w każdym banku proces założenia konta na selfie może trochę się różnić w szczegółach, zasada jest podobna. Przyszły klient wypełnia wniosek na stronie lub w aplikacji, robi zdjęcie dowodu osobistego, a także nagrywa kilka gestów (np. mrugnięcie oczami, skinięcie głową). 

O konieczności wykonania poszczególnych czynności informują komunikaty pojawiające się na smartfonie. Potem już tylko pozostaje czekać na wynik weryfikacji i przyznanie dostępu do bankowości elektronicznej. W większości przypadków dzieje się to jeszcze tego samego dnia, tak więc konta można używać niemal od zaraz. W przypadku zamówienia karty debetowej, bank wysyła ją pocztą lub kurierem.

Przelew weryfikacyjny

Wygodną metodą założenia rachunku jest również wykonanie przelewu weryfikacyjnego z własnego konta w innym banku. Możliwość taką daje m.in. Alior Bank, Nest Bank i ING Bank Śląski.

W tym celu należy złożyć wniosek o konto na stronie banku lub w aplikacji, a następnie wybrać metodę potwierdzenia tożsamości przelewem weryfikacyjnym z konta w aktualnym banku. 

Istotne, aby sprawdzić wcześniej na stronie przyszłego banku, czy umożliwia on taką opcję, a także z jakich banków przyjmuje przelewy weryfikacyjne. Należy również się upewnić, czy dane wpisane we wniosku o konto zgadzają się z danymi w aktualnym banku (np. czy nie masz innego adresu zamieszkania lub nazwiska). W przypadku rozbieżności weryfikacja może się nie powieść.

Po wykonaniu przelewu (najczęściej na 1 zł) do nowego banku, pieniądze są zwracane, a po pozytywnej weryfikacji – możesz korzystać z nowego konta. Jeśli zamówiłeś kartę debetową, to – w zależności od banku – otrzymasz ją pocztą lub kurierem.

To warto wiedzieć 

Niektóre banki ze względów bezpieczeństwa i prawnych ograniczają funkcjonalność kont otwieranych zdalnie. Chodzi np. o zablokowanie możliwości wysyłania dużych sum, brak możliwości zaciągania pożyczek, korzystania z kart kredytowych czy innych usług. By zdjąć te ograniczenia, klient musi udać się placówki z dowodem osobistym, by potwierdzić swoją tożsamość i złożyć wzór podpisu.

Niemniej jednak w większości przypadków konto bankowe otwarte online będzie wystarczające do codziennego “bankowania”, a wizytę w placówce można złożyć przy okazji.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register