Pożar składowiska odpadów w ZUO

14 czerwca br. na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu zostały przeprowadzone ćwiczenia podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego pod kryptonimem „Wysypisko 2019”.

Zgodnie ze scenariuszem do pożaru doszło na placu składowania odpadów wielkogabarytowych, gdzie chwilę wcześniej zostały zrzucone odpady  po pożarowe. W pierwszej fazie na miejsce zostały skierowane 3 zastępy z JRG nr 2 w Elblągu. W związku z dynamicznym rozwojem pożaru i zagrożeniem dla sąsiednich obiektów, do zdarzenia skierowano kolejne siły i środki z JRG nr 1 w Elblągu oraz okoliczne jednostki OSP. Kierujący działaniami ratowniczymi podzielił teren akcji na odcinki bojowe i polecił działania łączone polegające na natarciu na palące się odpady i obronie zagrożonych obiektów. W kulminacyjnym momencie ratownicy podawali 10 prądów wody w natarciu na palące się odpady wielkogabarytowe, co w założeniu pozwoliło na ugaszenie pożaru.

Ćwiczenia miały na celu między innymi:

– sprawdzić stopnień przygotowania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do działań ratowniczych w przypadku powstania pożaru na składowiskach odpadów.

– zorganizowanie zaopatrzenia wodnego i wykorzystania zbiorników zewnętrznych z wodą do celów gaśniczych.

– doskonalenie wielopoziomowej struktury dowodzenia oraz reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

– skoordynowanie pracy strażaków PSP z ochotnikami z OSP.

W ćwiczeniach brało udział 13 jednostek ochrony przeciwpożarowej: 3 zastępy z JRG nr 1 w Elblągu, 3 zastępy z JRG nr 2 w Elblągu oraz 5 zastępów OSP ( Nowakowo,  Jegłownik, Tolkmicko, Jelonki, Gronowo Elbląskie), łącznie 47 strażaków.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register