Pożyczki na raty – jak wybrać najlepszą ofertę?

Badania pokazują, że wielu Polaków nie ma żadnych oszczędności. Co, jeżeli czeka Cię większy, niespodziewany wydatek, a nie masz wolnych środków, aby go pokryć? Niektóre zakupy trzeba zrealizować niezwłocznie. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być pożyczka ratalna. Czy jednak to produkt dostępny dla każdego?

Czy Polacy mają oszczędności na czarną godzinę?

Pandemia i związana z nią kiepska sytuacja gospodarczo-polityczna znacznie osłabiły możliwości finansowe Polaków i obywateli innych krajów. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2023 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku o 18,4%. To najwyższy wskaźnik inflacji w Polsce od 1996 roku. Rosnące ceny są jedną z istotnych przyczyn problemów z odkładaniem pieniędzy. Jak wynika z badania „Oszczędzanie Polaków w inflacji”, przygotowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, ponad połowa Polaków ma oszczędności, ale 40% z nich musiało skorzystać z tych środków, aby podołać rosnącym wydatkom. 23% z nich wykorzystało ponad połowę środków. Wnioski z badania opublikowano 2 lutego 2023 roku. Co trzeci Polak w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed jego przeprowadzeniem nie zgromadził żadnych oszczędności. Posiadanie wolnych środków zadeklarowało jedynie 54,6% respondentów. 39% odpowiedziało, że nie mają oszczędności.

Dla osób, które nie posiadają wolnych środków, każdy niespodziewany wydatek jest poważnym problemem, który może spowodować trudności w poradzeniu sobie z codziennymi wydatkami, opłatami i przeróżnymi zobowiązaniami. Co zrobić w takiej sytuacji? Sposobem może być pożyczka ratalna. Na czym to polega?

Pożyczka ratalna sposobem na nieprzewidziane zakupy

W przypadku braku oszczędności trudno nagle wygospodarować większą kwotę na jakiś zakup – tym bardziej, jeśli musisz jeszcze podołać innym zobowiązaniom. Teoretycznie można wnioskować o kredyt, ale problem w tym, że przeważnie procedury związane z weryfikacją klienta zabierają dużo czasu. W przypadku kredytu gotówkowego zazwyczaj zajmują 1-2 dni, o ile klient ma wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli musi jakieś uzupełnić, proces się wydłuża.

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty ratalne.  W kwietniu 2023 roku udzielono ich o 63,9% więcej w ujęciu liczbowym, a o 24,7% więcej jeśli chodzi o wartość tych zobowiązań, w stosunku do kwietnia 2022 roku. Średnia wartość kredytu ratalnego wyniosła 2 563 zł. Największy wzrost pod względem wartości nastąpił w przypadku produktów do 1000 zł – o 100%.

Problem tkwi w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na czekanie na te środki. Co więcej, banki stawiają klientom duże wymagania. Jeśli wnioskujący ma negatywne wpisy w BIK albo bazach dłużników, ma niewielkie szanse na kredyt ratalny. To nie oznacza, że jest bez szans na zewnętrzne finansowanie. W takim przypadku rozwiązaniem problemów mogą być pożyczki na raty. Czy to oferta dla każdego?

Pożyczki na raty – wymagania i zasady przyznawania

Firmy pozabankowe mają znacznie mniejsze wymagania niż banki. Nie wygląda to jednak tak, że nie analizują zdolności kredytowej klientów. Ponad 70 firm pożyczkowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Weryfikują klientów także w bazach dłużników. Jednak negatywne wpisy nie powodują, że automatycznie wniosek od takiej osoby zostanie odrzucony. Każdy jest rozpatrywany indywidualnie, a opóźnienia w płatnościach nie muszą powodować, że wnioskujący nie otrzyma środków. Poziom akceptacji w firmach pożyczkowych jest wysoki. Znaczenie ma również to, o jakie zobowiązanie się wnioskuje.

Przeważnie do złożenia wniosku o pożyczkę ratalną wystarczy dowód osobisty i potwierdzenie tożsamości. Sposobem, aby ekspresowo uzyskać środki, jest weryfikacja za pomocą przelewu ekspresowego lub aplikacji, takich jak: Instantor, Kontomatik lub KontoConnect.

Kiedy firma pożyczkowa weryfikuje klienta, dokonuje analizy wniosku i decyduje, czy przyzna środki. Zazwyczaj pieniądze mogą trafić do odbiorcy już w 15 minut. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą ofertę pożyczki na raty. Należy porównać przynajmniej kilka i na tej podstawie dokonać wyboru. Ważnym parametrem produktu jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wyrażająca w procentach roczny koszt pożyczki w stosunku do całej kwoty zobowiązania. To jednak nie wszystko. Firmy stawiają wymagania pod względem wieku (przeważnie oczekują 20 lub więcej lat), proponują określone kwoty pożyczki,  a także okres spłaty. W każdym przypadku ofertę należy dopasować do oczekiwań. Teoretycznie najlepiej, gdy RRSO jest jak najniższe, ale taka pożyczka nie będzie idealna, jeśli umożliwi zaciągnięcie zbyt małej kwoty. Firmy oferują również darmowe chwilówki w ramach pierwszego zobowiązania przyznanego klientowi. To jednak produkty ze spłatą jednorazową a nie ratalną, ale za to dają możliwość szybkiego uzyskania środków bez ponoszenia kosztów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register