Prezydent Elbląga odpowiada ministrowi Gróbarczykowi w sprawie portowych inwestycji

Podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Arkadiusz Zgliński dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu odnieśli się do słów ministra Marka Gróbarczyka dotyczących rzekomego braku inwestycji w elbląski port.

– Wczoraj podczas konferencji ministra Gróbarczyka wywołani zostaliśmy do tablicy. Szczerze mówiąc jestem bardzo zdziwiony i mam wrażenie, że Pan minister może być przez kogoś wprowadzany w błąd. Nieprawdą jest, że samorząd miasta nie inwestuje w rozwój portu – mówił prezydent Wróblewski – Od lat jestem orędownikiem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i od pierwszych miesięcy urzędowania ten temat jest dla mnie jednym z priorytetów, o czym świadczy choćby wspólna konferencja z Panem ministrem zorganizowana w Elblągu w 2015 roku, czy Konwent Morski, który odbywał się w naszym mieście we wrześniu ubiegłego roku – kontynuował prezydent – Na tym zeszłorocznym Konwencie przedstawialiśmy miejskie inwestycje w Port i jego otoczenie. W ciągu ostatnich lat na rozwój infrastruktury portowej wydatkowaliśmy ponad 100 mln zł. To pieniądze przeznaczone m.in. na terminal towarowy i pasażerski, trasę Unii Europejskiej, nową marinę.

Jak dodał Wróblewski, w 2014 roku wspólnie z ówczesnym marszałkiem Protasem podpisano kontrakt terytorialny, gdzie wskazano inwestycje ponadregionalne, a tam były także inwestycje w elbląski port, m.in. ze sławetną obrotnicą na rzece Elbląg.

-Do dziś nie mogę się dowiedzieć kto wykreślił te pieniądze zapisane w kontrakcie terytorialnym – mówił prezydent Wróblewski. – Niedawno jeszcze podnoszona była dyskusja dotycząca mostu w Nowakowie, gdzie wskazywano elbląski samorząd jako podmiot, który powinien zrealizować tę inwestycję, a przecież Nowakowo nie leży w granicach administracyjnych naszego miasta i nie mamy nawet prawa tam realizować inwestycji. Dziś słyszę, że to zadanie włączone zostało w cały proces budowy kanału żeglugowego z czego się cieszę. Podobne pytania stawiano w sprawie pogłębiania toru wodnego na rzece Elbląg. Przecież to nie jest nasze zadanie, wody należą do Skarbu Państwa, przecież prezydenci Gdańska, czy Gdyni nie budują i nie pogłębiają torów wodnych, to nie jest kompetencja samorządów. Cieszę się, że prace postępują, jestem zwolennikiem budowy kanału, ale niech każdy robi co do niego należy.

Jak wskazywał Arkadiusz Zgliński dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu, przygotowano aktualizację strategii rozwoju portu, która uwzględnia budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję.

-Już w tej chwili mamy zabezpieczone od miasta 0,5 ha terenów przy ul. Radomskiej gdyby trzeba było poszerzać infrastrukturę przeładunkową portu. Wyznaczamy też tereny pod przyszły terminal nr 2, z programu unijnego opracowaliśmy również koncepcję budowy obrotnicy dla statków. To wszystko działania, które realizujemy w miarę swoich możliwości. Na chwilę obecną mamy infrastrukturę przystosowaną do warunków, w których zacznie funkcjonować przekop – zapewniał. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register