Prokuratura chce ostrzejszej kary dla księdza

Ostrołęcka prokuratura zaskarżyła wyrok skazujący księdza Jarosława M. za dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia. W październiku sąd w Kętrzynie skazał go na dwa lata więzienia, a od części zarzutów uniewinnił – informuje Radio Olsztyn.

O wniesieniu apelacji  poinformowała  rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz. Jak mówiła, prokuratura nie zgadza się z całością tego wyroku i zaskarżyła go na niekorzyść oskarżonego. „Ponieważ proces toczył się z wyłączeniem jawności, więc uzasadnienie apelacji też nie może być ujawnione” – zaznaczyła.

Ostrołęcka prokuratura oskarżała 50-letniego księdza o dopuszczenie się oraz usiłowanie dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej wobec ośmiu dziewczynek poniżej 15 roku życia. W języku prawnym oznacza to zachowania o seksualnej intencji, polegające na kontakcie cielesnym, ale niebędące obcowaniem płciowym, zwykle chodzi o dotykanie miejsc intymnych.

Oskarżonemu przedstawiono w sumie dziewięć zarzutów. Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dojść w latach 1997-2000, a także w 2011 i 2012 r. w wiejskich parafiach w okolicach Ornety i Kętrzyna, gdzie Jarosław M. był proboszczem. Za zarzucane czyny groziła mu kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności.

Na początku października kętrzyński sąd uznał duchownego winnym popełnienia czterech z zarzucanych mu czynów i skazał za to na karę dwóch lat więzienia. Zobowiązał oskarżonego do powstrzymania się przez 5 lat od przebywania w miejscach związanych z edukacją i wychowaniem osób małoletnich oraz zakazał mu kontaktowania się z czterema pokrzywdzonymi.

Po informacjach o skierowaniu do sądu aktu oskarżeniu przeciwko Jarosławowi M. Kuria Warmińska przypominała, że ksiądz został odwołany z obowiązków proboszcza i odsunięty od pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapowiedziała, że metropolita warmiński ma podjąć dalsze postępowanie wobec oskarżonego księdza, zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary, po prawomocnym orzeczeniu sądu.

Źródło: Radio Olsztyn

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register