Uwaga – ostrzeżenie! Pogoda może być groźna!

To nie są żarty ponieważ elbląscy meteorolodzy z portalu Meteo Elbląg rzadko wydają tak drastyczne ostrzeżenia pogodowe dla mieszkańców Elbląga i okolic. Tym razem jest inaczej. Grozi nam silny, porywisty wiatr i cofka.

– Jak wiecie nie lubimy wyolbrzymiać prognoz, ale tym razem sytuacja wygląda na dość groźną, przede wszystkim w Zatoce Gdańskiej i na Mierzei Wiślanej – piszą elbląscy meteorolodzy.

Co nam grozi?

„W związku z nadciągającym załamaniem pogody publikujemy pierwsze ostrzeżenie w tym roku przed spodziewanymi silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru z sektora północnego, które mogą osiągać prędkość 90 – 95 km/h w lokalnych przypadkach nawet 100 km/h” – informuje Meteo Elbląg. – Stopień 2 zostaje wydany dla Wybrzeża Wschodniego, Zatoki Puckiej, Gdańskiej, Półwyspu Helskiego, Żuław Wiślanych, powiatu elbląskiego, braniewskiego i częściowo Powiśla z powodu wiatru który w tym regionie wiejąc z północy osiągać będzie prędkości 90 – 100 km/h w godzinach 12:00 – 18:00 / 02.01.2019”.

Podczas spiętrzenia wód Zatoki Gdańskiej dojdzie do dynamicznego wzrostu poziomów rzek przekraczających stany ostrzegawcze a nawet alarmowe. Przewidujemy lokalne podtopienia, niewykluczone większe rozlewiska!

Stopień 1 zostaje wydany dla pozostałego obszaru województwa pomorskiego i warmińsko mazurskiego przed spodziewanymi podmuchami wiatru osiągającymi prędkość 70 – 80 km/h.

Dodatkowo – przez całą dobę należy się liczyć z miejscami intensywnymi opadami mieszanymi / Efekt Morza / rozwijającymi się nad cieplejszymi wodami Morza Bałtyckiego przemieszczającymi nad ląd, możliwe są również krótkotrwałe burze.

Wieczorem i w nocy ze środy na czwartek podczas spadku temperatury powietrza w okolice 0st.C, -1st.C tam, gdzie w ciągu dnia padać będzie, deszcz, krupa śnieżna i śnieg opady przelotne przejdą już tylko w sam śnieg, lokalnie na Kaszubach oraz na Warmii może spaść od 10 do 20 cm śniegu.

PROSIMY O ZABEZPIECZENIE DEKORACJI ŚWIĄTECZNYCH KTÓRE MOŻE PORWAĆ WIATR, NIE STAWIANIE AUT POD DRZEWAMI, UNIKANIE W CZASIE PODRÓŻY OTWARTYCH PRZESTRZENI.

Wichura najbardziej da się we znaki na Mierzei Wiślanej i w powiecie elbląskim, z kolei śnieżyce konwekcyjne na Kaszubach i na Warmii, jednocześnie informujemy, że podczas nasuwania się pasm konwekcyjnych wiatr na przedzie struktur może osiągać siłę szkwału.

Źródło: meteoelblag.pl  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register