W Elblągu jest dwa razy większe bezrobocie niż w Olsztynie – w jakich zawodach jest praca „od ręki”?

– Do listopada stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim powinna stale spadać – mówił w Porannych Pytaniach Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Z danych wynika, że stopa bezrobocia w Elblągu to 9,2 proc, a w Olsztynie zaledwie 4,5.

Jak informuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, w marcu w całej Polsce stopa bezrobocia wyniosła 6,6% – w lutym wynosiła 6,8%. Na obliczenie marcowej stopy bezrobocia dla naszego województwa musimy jeszcze chwilę poczekać – w lutym wynosiła 12,2%.

Pod koniec marca według meldunków Powiatowych Urzędów Pracy, w województwie warmińsko-mazurskim było ponad 60 tysięcy bezrobotnych. To zdecydowanie mniej niż w tym samym czasie w poprzednim roku. Wstępnie oszacowana stopa bezrobocia wynosi 11,8%. Jest to spadek o 0,4% względem poprzedniego miesiąca.

Czy w takim razie przynajmniej do jesieni czeka nas stały spadek bezrobocia? Zdzisław Szczepkowski uważa, że tak: – Spadki może nie będą tak duże, jak w tym miesiącu. Uważamy jednak, że do listopada tendencja spadkowa powinna się utrzymać. W tym roku stopa bezrobocia w naszym regionie ma szansę spaść poniżej 10%. Sądzę, że to nastąpi w lipcu lub sierpniu. Warto przypomnieć, że w 2012 roku bezrobocie wynosiło u nas prawie 30%.

Niektóre powiaty notują znacznie wyższy odsetek ludzi pozostających bez pracy. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wyjaśnił, że sytuacja w naszym regionie jest zróżnicowana: Aktualnie najwyższa stopa bezrobocia występuje w powiecie braniewskim – 22,7%, bartoszyckim – 21% i węgorzewskim – 20,5%. Z kolei najniższe wartości odnotowaliśmy w mieście Olsztyn (4,5%), Iławie (5,4%), Elblągu (9,2%) i Nowym Mieście Lubawskim (9,3%).

Gość Porannych Pytań podkreśla również, że ponad 34% bezrobotnych w wypełnianych ankietach nie chce słyszeć o żadnych propozycjach pracy.

W jakich zawodach najbardziej brakuje pracowników?

– Przede wszystkim kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i elektrycy, chociaż tych zawodów jest znacznie więcej. Z kolei zawodem, gdzie występuje nadwyżka pracowników, jest ekonomista – powiedział Zdzisław Szczepkowski.

Więcej: https://ro.com.pl/zdzislaw-szczepkowski-w-tym-roku-bezrobocie-w-naszym-regionie-moze-spasc-ponizej-10/01387320

 

1 komentarz

  • Rododendron Reply

    11 kwietnia 2018 at 17:00

    A pani Radej pewnie powie, ze “jest dobrze i bezrobocie spada”:)

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register