Walka o przedszkole nr 8 w Elblągu. Rodzice nie godzą się na likwidację

Przedszkole nr 8, funkcjonujące w zabytkowej willi przy ul. Bema, ma zostać zlikwidowane. Zabytkowy obiekt wymaga remontu, ze względu na jego stan techniczny. Miasto nie ma środków na remont. Na to nie godzą się rodzice.

Placówka nie prowadzi już nowego naboru, ale do tego przedszkola uczęszcza jeszcze 47 dzieci. Władze miasta nie mają pieniędzy na remont zabytkowej willi i chcą placówkę wygasić, a budynek ewentualnie sprzedać. Z decyzją władz miasta nie zgadzają się rodzice 27 dzieci.

Kilka dni temu z rodzicami i kadrą pedagogiczną przedszkola spotkali się z wiceprezydentem miasta Januszem Nowakiem.

Potrzebne są naprawdę duże nakłady finansowe, aby dzieci były tu bezpieczne. Jeśli będziemy wygaszać to przedszkole, to gwarantujemy wszystkim dzieciom miejsca w innych przedszkolach razem z ich wychowawcami –  powiedział podczas spotkania z rodzicami dzieci z Przedszkola nr 8 Janusz Nowak.

Elbląski Ratusz widzi szanse na przeniesienie obecnego Przedszkola nr 8 do innej lokalizacji.

Nie ma planów dotyczących uchwały o likwidacji, bo chcemy to przedszkole utrzymać. Wciąż szukany jest na nie pomysł. W tym czasie proponowane są rodzicom inne rozwiązania. Nadal trwają rozmowy i nie ma jeszcze konkretnych decyzji. Do końca sierpnia dzieci w tym budynku pozostaną – informuje na łamach elbląskich mediów Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Rodzice dzieci uczęszczających do tego przedszkola rozpoczęli jednak samodzielnie zbiórkę potrzebnych funduszy na remont zabytkowego budynku, aby placówkę utrzymać w tym miejscu.

Celem zbiórki jest uratowanie zabytkowego budynku, w którym od wielu lat funkcjonuje przedszkole. Jest to miejsce, które jest ukochane przez elbląskie dzieci. Organ założycielski mimo, iż posiada informacje o potrzebie remontu od 2015 roku zaniedbuje swoje obowiązki. Od 9 marca 2022 roku dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu zapewniała o zaplanowanym remoncie. Na spotkaniu rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola z urzędnikami z Urzędu Miasta Elbląg powiedziano, iż nie ma na to środków i budynek ma być prawdopodobnie sprzedany” – informują rodzice dzieci.

Dzisiaj stoimy przez trudnym zadaniem ratowania placówki, o dobro wszystkich dzieci, również tych które w przyszłości będą z przedszkola korzystać. Historia przedszkola sięga 1965 roku, czyli początku drugiego życia zabytkowej willi. Po tylu latach budynek ma zostać przeznaczony do sprzedaży. Cel to 800 tys. złotych. Taki koszt remontu wyceniony został rok temu. Budynek jest w dobrej lokalizacji, zapewne zostanie sprzedany jakiemuś deweloperowi i przeznaczony na funkcje mieszkalną. Jeśli znajdą się środki – przedszkole pozostanie w tym jakże pięknym budynku. Pomożecie zebrać pieniądze na remont wyjątkowego miejsca? – apelują rodzice dzieci.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/3gx72v

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register