Co warto wiedzieć o kredycie na budowę domu?

O własnym domu marzą tysiące mieszkańców Polski. Często barierą jest po prostu podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Czas dowiedzieć się nieco o tym rozwiązaniu i dlaczego warto z niego skorzystać. W tym artykule można dowiedzieć się również, jak podejść do tematu, by wszystko stało się jasne.

Kredyt na zakup czy budowę?

Choć wydaje się, że jest  to taki sam produkt finansowy, to jednak zaciągnięcie kredytu na budowę domu, różni się nieco od tego na zakup nieruchomości i jest nieco bardziej skomplikowane. Wszystko oczywiście wiąże się z tym, że w przypadku kredytu na dom, który trzeba wybudować, wypłata kredytu nie jest jednorazowa, a z poniesionych kosztów należy się rozliczyć.

Natomiast jeśli ktoś zdecydował się na zakup gotowego domu, na przykład od dewelopera, to kredyt jest wypłacany po spełnieniu wszystkich warunków wypłaty, w tym między innymi podpisanie aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości i jest to wypłata jednorazowa.

Każdy musi więc sam zdecydować, czego potrzebuje i jakie są jego marzenia.

Przygotuj się do kredytu na dom

Jeśli masz w planach zaciągnięcie takiego zobowiązania, to postaraj się je potraktować jak najpoważniej. Nie idź do pierwszego lepszego banku i nie składaj od razu wniosku kredytowego, tylko odpowiednio się do tego przygotuj, by zwiększyć swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Na samym początku możesz sam ocenić swoją zdolność kredytową. Zastanów się, czy przy aktualnych dochodach i zobowiązaniach, stać cię na ratę kredytu, która jest wynikiem podzielenia oczekiwanej kwoty kredytu, przez liczbę miesięcy kredytowania (w tym wypadku nie wliczasz na razie sobie odsetek). Jeśli tak jest, to bardzo dobrze. Jednak musisz mieć również odpowiednią nadwyżkę, ponieważ bez niej, nie ma szans na zachowanie zdolności w dłuższym terminie.

Jeśli masz jakieś inne zobowiązania kredytowe i pożyczki, to jak najszybciej się ich pozbądź i po prostu je spłać. Pozbycie się długów to jedno z najważniejszych działań. Jeśli nigdy nie miałeś kredytu, to również dobrze nie świadczy o zdolności do spłaty zobowiązania. Dlatego zaciągnij taki kredyt, na przykład gotówkowy na zakup działki pod dom. Po jego spłacie będziesz mieć działkę, która może posłużyć za wkład własny, jak i dobrą historię kredytową.

Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Sporo osób myśli, że kredyt może brać jedynie tam, gdzie mają swój rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. Inni chcą zaciągnąć zobowiązanie kredytowe tylko w banku, który w ich miejscowości ma oddział. Prawda jest taka, że kredyt na budowę domu można zaciągnąć w każdym banku w Polsce i dlatego też we wszystkich bankach należy przeszukać aktualne oferty na https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-budowe-domu

Dobrym rozwiązaniem są choćby porównywarki kredytów na dom, czyli hipotecznych, które wskażą najtańszy kredyt w danym momencie. Jeśli ktoś nie porusza się zbyt sprawnie po Internecie, to zawsze może skorzystać z pomocy doradcy od kredytów hipotecznych, który pomoże dobrać najlepszą ofertę, jak i objaśni wszystkie etapy składania wniosku i oczekiwania na decyzję kredytową.

Wybierając odpowiednią ofertę dla siebie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie koszty, jak:

  • Oprocentowanie,
  • Prowizja,
  • Ubezpieczenie na życie i nieruchomości,
  • Dodatkowe warunki (założenie konta w banku itd.)

Wszystkie te koszty warto uwzględnić jako koszt kredytu. Oprocentowanie i prowizja, a także ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie pomostowe, to podstawa przy kredycie hipotecznym, której zawsze należy się spodziewać. Część banków rezygnuje z prowizji od udzielonego kredytu, jednak rekompensuje sobie to, na przykład w oprocentowaniu.

Jeśli chodzi o dodatkowe koszty, to choć w zamian otrzymuje się różne funkcjonalności, jak nowe konto w banku i dostęp do bankowości internetowej, to również taki koszt należy uwzględnić przy rozważaniu ofert. Oczywiście, praktycznie wszystkie kredytu hipoteczne na rynku można zaciągnąć bez potrzeby zakładania konta w danym banku, jednak często wiąże się to z wyższym oprocentowaniem.

Procedury wnioskowania o kredyt hipoteczny nie są takie proste. Powyżej opisane elementy, to jedynie podstawa do tego, o czym należy wiedzieć przed złożeniem wniosku. Warto korzystać z dostępnej wiedzy, by dobrze podjąć decyzję.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register