Impas na Targowisku Miejskim. Po remoncie nie ma chętnych najemców

Miało być inaczej. Wyremontowane Targowisko Miejskie miało stać się miejscem tętniącym handlowym życiem. Tymczasem jest inaczej – handlarze narzekają na wysokie ceny najmu i nie chcą przejść na odnowioną część obiektu.

Oliwy do ognia dolał też Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu, który chce „karać” handlarzy za opóźnienia w płatności opłatą liczoną w euro.

 

– Jak pokazuje ilość sprzedających oraz kupujących jest to nadal atrakcyjna i potrzebna forma handlu w Elblągu. Z wielką nadzieją oczekiwałam więc na ukończenie I etapu modernizacji części naszego targowiska. Mamy to za sobą, otrzymaliśmy bardzo atrakcyjne miejsce, ze wszelkimi udogodnieniami… i nastąpiło zdziwienie. Brak chętnych do wynajęcia nowych pawilonów, i niewielkie zainteresowanie wykorzystaniem stołów – komentuje sytuację była radna Maria Kosecka.

Jak wskazuje była radna, kupców odstraszają wysokie koszty eksploatacji. Idea sprzedaży na targowiskach polega właśnie na tym, że istnieje możliwość handlu przy niewielkich kosztach. Dzięki temu np. właściciele przydomowych ogródków mogą sprzedawać owoce swoich prawdziwie ekologicznych upraw, rzemieślnicy produkty własnej pracy, czy też każdy może zbyć rzeczy jemu niepotrzebne.

– Targowiska są alternatywa dla oferty galerii handlowych czy też sklepów wielkopowierzchniowych, są też miejscem gdzie można podreperować swój domowy budżet. Nie można więc reguł komercyjnych przenosić wprost na tak specyficzny i wymagający wsparcia sektor handlu. Miasta stosują różnego rodzaju ulgi i zwolnienia dla inwestorów zamierzających rozpocząć działalność na terenie gminy. Uważam, że w przypadku targowiska miejskiego powinna znaleźć zastosowanie podobna zależność – dodaje Maria Kosecka. –  Nie pozwólmy pogrzebać idei targowiska, korzystają z niej tysiące mieszkańców miasta, dajmy im szansę. Dobrze, że odpowiedzialni nie czekają biernie tylko podjęli się analizy przyczyn. Wypada jedynie mieć nadzieję, ze wyciągnięte zostaną odpowiednie wnioski, umożliwiające na korzystanie ze zmodernizowanej części rynku. Cieszą również zapowiedzi kontynuowania modernizacji pozostałego obszaru. Czas najwyższy, jest to potrzebne i oczekiwane przez sprzedających i kupujących.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register