Kolejny nowy tramwaj wyjedzie na elbląskie tory

W najbliższych dniach na tory wyjedzie piąty zakupiony przez samorząd nowy tramwaj. Cztery pierwsze wagony oddane zostały do użytku już w ubiegłym roku. To zwieńczenie realizowanego projektu unijnego poprawy zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga. Łącznie na nowy tabor i infrastrukturę tramwajową samorząd wydatkował ponad 26 mln zł. 

– Nowy tramwaj został zakupiony w ramach III etapu projektu poprawy zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga. Koszt tego zadania to 3.109.870,50 zł.  Kończy on duży projekt, który realizowaliśmy. W ostatnim czasie, na inwestycje w Tramwaje Elbląskie wydaliśmy 26 mln zł. Za tę kwotę nie tylko zakupiliśmy nowe tramwaje. Wyremontowana została również hala na terenie zajezdni, w której znajduje się teraz myjnia i lakiernia oraz zakupiliśmy nowy wóz techniczny. Sfinansowaliśmy także przygotowanie punktów przesiadkowych, w tym zakup i montaż tablic informacji pasażerskiej i biletomatów. To jest odpowiedź dla tych, którzy twierdzą, że nie realizujemy inwestycji w komunikacji miejskiej. Oczywiście, gdyby nie to, że pozyskaliśmy środki unijne – ok. 85 proc. dofinansowania – ta inwestycja, w tak dużym wymiarze, nie byłaby możliwa – podkreślał Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Nowy tramwaj to jednoczłonowy, częściowo niskopodłogowy wagon o długości 14,5 metra

– Znajduje się w nim 26 miejsc siedzących. 40 proc powierzchni zajmuje obszar niskowejściowy. Przede wszystkim jest cichy na trasie. To są solidnie zbudowane wagony. Myślę, że posłużą elblążanom dłużej, niż te 20 lat, które zakłada producent. Tramwaj, jeśli jest prawidłowa profilaktyka techniczna, może jeździć i 50 lat – mówi  Andrzej Sawicki, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie.

Prezydent zaznaczył, że ma nadzieję iż w przyszłej perspektywie finansowej będą możliwości pozyskania funduszy unijnych na zakup tramwajów i infrastruktury tramwajowej. Teraz bowiem są one mocno ograniczone, dlatego władze miasta interweniują u przedstawicieli rządu i parlamentarzystów.  

– Mam na myśli ustawę o elektromobilności. Trolejbusy i autobusy mają dofinansowania ze środków zewnętrznych, a tramwaje nie. To wydaje mi się niesprawiedliwe, bo tramwaje są najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Jako miasto, które nie ma statusu wojewódzkiego nie możemy się też ubiegać o środki z programów centralnych. Przykładem jest program Polski Wschodniej. Mam nadzieję, że apele do parlamentarzystów w końcu przyniosą skutek — dodał Wróblewski.

Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga – szczegóły projektu

Etap I zakładał:
•    zakup 3 szt. nowego taboru tramwajowego
•    modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej budowę nowej hali z niezbędnym wyposażeniem, torami wjazdowo-wyjazdowymi i siecią trakcyjną
•     utworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego na Placu Dworcowym w tym: przebudowę 2 peronów tramwajowych przy Al. Grunwaldzkiej, montaż 3 tablic informacji pasażerskiej, montaż 3 biletomatów, montaż gabloty informacyjnej, organizację usługi Park & Ride, organizację usługi Bike & Ride – montaż stojaków rowerowych, oświetlenie wiat pasażerskich na terenie pętli autobusowej przy pl. Dworcowym, wykonanie chodnika łączącego teren pętli autobusowej z ww. przystankami tramwajowymi, mała architektura.
Koszt ogółem: 20.420.033,81 zł w tym dofinansowanie UE: 9.775.625,34 zł

Etap II zakładał:
•    zakup 1 sztuki nowego niskoemisyjnego taboru tramwajowego
•    wsparcie węzła przesiadkowego w obszarze pętli tramwajowo-autobusowej w ulicy Ogólnej poprzez wymianę 14 sztuk istniejących opraw oświetlenia na energooszczędne (LED)
•    wsparcie węzła przesiadkowego w obszarze skrzyżowania ulic Płk. Stanisława Dąbka i Ogólnej poprzez wdrażanie systemów informacji i zarządzania ruchem:
•    zakup i montaż 1 sztuki obustronnej tablicy informacji pasażerskiej
•    zakup i montaż 1 sztuki biletomatu.
Koszt ogółem: 3.008.418,50 zł, w tym dofinansowanie UE: 1.745.393,41 zł

Etap III zakładał:
•    zakup 1 nowego niskoemisyjnego taboru tramwajowego
•    zakup wozu technicznego
•    wsparcie węzła przesiadkowego na Placu Słowiańskim
•    zakup i montaż 2 szt. tablic informacji pasażerskiej wewnątrz przystanków autobusowych:
•    zakup i montaż 1 szt. biletomatu w obszarze Placu Słowiańskiego,
•    wymianę 1 szt. wiaty przystankowej autobusowej
•    zakup i montaż  systemu aktywnego przejścia dla pieszych
Koszt ogółem: 3.109.870,50 zł, w tym dofinansowanie UE: 2.160.250,75 zł

Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy
Piąty nowy tramwaj już gotowy

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register