Od czego zależy wysokość odszkodowania po wypadku samochodowym?

Wypadek samochodowy to nagłe, nieprzyjemne wydarzenie, które może zaskoczyć nas w najmniej odpowiednim momencie. I chociaż po nim najważniejszy jest odzyskanie zdrowia oraz pełni sił, warto wiedzieć, o jaką rekompensatę można się starać za poniesione szkody osobowe. Wizyty u lekarzy, rehabilitacja, leki – to wszystko kosztuje, a nierzadko powrót do pracy zaraz po wypadku jest niemożliwy. Wysokość kwoty nie jest jednakowa dla wszystkich poszkodowanych i zależy od wielu czynników. W jaki sposób można zapewnić sobie wyższe odszkodowanie?

Pierwszy krok to ustalenie sprawcy. Nie zawsze sytuacja jest oczywista

Bezpośrednio po wypadku, gdy poszkodowany i sprawca są jeszcze na miejscu zdarzenia, należy wskazać winnego. Idealnie, jeżeli sprawca sam przyzna się do winy, a nikt z uczestników nie odniósł poważnych obrażeń, nie trzeba więc wzywać karetki czy policji. Wtedy wystarczy jedynie spisać oświadczenie o wypadku. Powinny się w nim znaleźć szczegółowe okoliczności wydarzenia, nazwiska uczestników, świadków oraz określenie ról: kto był sprawcą, a kto jest poszkodowanym. Dobrym ruchem jest naniesienie szkicu obrazującego sam wypadek: drogę, po której poruszały się pojazdy, a także moment i sposób zderzenia. Co ważne, powstałe oświadczenie muszą podpisać obaj kierowcy. Podpisany dokument jest zobowiązujący, a jeśli sprawca po pewnym czasie chce zmienić swoją wersję oświadczenia albo nie przyznaje się do winy, nie zaszkodzi już po zdarzeniu wezwać na miejsce policję. Pomocne okażą się tutaj zeznania świadków, dlatego dobrze jest zgłosić się do osób, które widziały chwilę wypadku i poprosić je o wsparcie. Spisane przez świadka oświadczenie może okazać się niezbędne do starania o wysokie odszkodowanie.

Jak wycenić zdrowie? Pomoc specjalistów w walce o odszkodowanie

Zdarza się, że rezultatem wypadku drogowego jest hospitalizacja, wizyty lekarskie czy długa rehabilitacja. To wszystko pochłania duże koszty, a dodatkowo pozbawia nas możliwości regularnego zarobku. Specjalista z firmy AIF Kancelaria zapewnia: „Nie należy bagatelizować swojego stanu zdrowia po wypadku. Jego pogorszenie jest istotnym powodem do starania się o wyższe odszkodowanie. Aby mieć pewność uzyskania rekompensaty, należy na bieżąco gromadzić dokumentację medyczną związaną z leczeniem i rehabilitacją: zalecenia, wywiady lekarskie, wypisy ze szpitala, skierowania oraz wypisywana w karetce pogotowia Karta Medycznych Czynności Ratunkowych. Na ich podstawie specjalista może przeliczyć na pieniądze wartość utraconego zdrowia i wnioskować o wysoką rekompensatę dla poszkodowanego. Należy też wspomnieć o zadośćuczynieniu za krzywdy, gdyż tutaj można uzyskać najwyższe kwoty, ale wycenienie nie jest tak proste, jak przy fizycznym uszczerbku na zdrowiu” (więcej na ten temat na https://www.tuodszkodowania.pl/).

Ubezpieczyciele nie zawsze chcą wypłacać wysokie odszkodowanie, a walka może przenieść się do sądu. Dobrym wyjściem jest zlecenie formalności specjalistom z AIF Kancelaria, którzy zadbają o poszkodowanych, zapewniając im wysokiej jakości opiekę prawną. Dzięki temu będą oni mogli skupić się na najważniejszym – na powrocie do zdrowia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register