350 dzieci oczekuje na miejsce w żłobkach. Pomoże program „Maluch +”?

W naszym mieście brakuje miejsc w żłobkach dla wszystkich chętnych. Według szacunków podanych przez Marka Pruszaka, przewodniczącego Rady Miasta Elbląga można mówić nawet o 350 dzieciach na listach rezerwowych. Czy pomoże tu rządowy program „Maluch +”?

Elbląg dysponuje 350 miejscami w miejskich żłobkach. Według Marka Pruszaka, przewodniczącego Rady Miasta (PiS) chętnych może być nawet dwa razy więcej – blisko 350 dzieci znajduje się na listach rezerwowych.

Elbląski PiS szansę widzi w programie „Elblążanin +” oraz w przeznaczeniu na żłobek budynku po szkole gimnazjalnej przy ul. Lotniczej (Zatorze).

– Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach to jeden z elementów programu „Elblążanin+”. W przyszłym roku chcemy oddać żłobek na ul. Lotniczej i jednocześnie wprowadzić dotacje dla żłobków prywatnych. Z takiego rozwiązania korzystają już inne gminy i miasta. Wprowadzenie takiej dotacji oznaczałoby, że rodzice, dla których dzieci nie starczyło miejsca w żłobkach publicznych, mogliby wysłać je do żłobka prywatnego, płacąc za to mniej. W tej chwili te opłaty wahają się w granicach ok. 400 – 450 zł miesięcznie plus wyżywienie, a przy dotacji miejskiej można by je znacząco zmniejszyć. W tej chwili trudno powiedzieć jaką wysokość miałaby taka dotacja, będziemy jednak chcieli, aby była to kwota korzystne dla rodziców – mówił na konferencji prasowej Marek Pruszak.

Szansą na poprawę tej sytuacji może również przynieść rządowy projekt „Maluch +”.

Jak informuje Radio Olsztyn, stale wzrasta liczba gmin, które zapewniają opiekę żłobkową, to pozwala na szybszy powrót do pracy – zwłaszcza kobiet.

– Trzy lata temu chodziło o 25 gmin, w 2018 roku jest ich o 10 więcej. Do polepszenia się sytuacji przyczyniły się zmiany wprowadzone w styczniu tego roku. Chodzi o zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do lat trzech – wyjaśnia zastępca dyrektora wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Joanna Jabłonka-Kastrau

– Potrzebne też były pieniądze. Rząd realizując program Maluch Plus, przekazał w tym roku znacznie więcej środków – dodaje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Dodajmy, że tylko w 2018 roku na Warmii i Mazurach ma powstać 376 nowych miejsc opieki.

fot. zdjęcie poglądowe.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register