Akumulatory wypełnione… bursztynem na przejściu granicznym w Grzechotkach

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ujawniła unikatową kolekcję bursztynu na przejściu granicznym w Grzechotkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli 7,5 kg kruszcu.Na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.

W nocy z 25 na 26 lipca br. do odprawy na przejściu granicznym w Grzechotkach zgłosił się kierowca Forda Transita. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w pojeździe 7,5 kg bursztynu.

Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych. Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej.

Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie 0,5 kg. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich.

Kierowca Transita usłyszał zarzut, a na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.

Bursztyn został zdeponowany w magazynie Oddziału Celnego w Grzechotkach. Dalsze postępowanie przygotowawcze będzie prowadzić Referat Dochodzeniowo-Śledczy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Z uwagi na dokładne oszacowanie wartości kruszcu, w sprawie zostanie powołany biegły rzeczoznawca.

1 komentarz

  • Paweł Reply

    10 sierpnia 2022 at 22:07

    Brawo Rita!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register