Atopowe zapalenia skóry – jakie są objawy?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, o częstych nawrotach. Nie ułatwia to jednak odróżnienia go od skórnych postaci alergii oraz od łuszczycy – łuszczyca i alergia to także choroby przewlekłe i nawrotowe. Pełnego rozpoznania może dokonać jedynie dermatolog, kierując się przede wszystkim charakterystyką morfologiczną występujących zmian skórnych.

Trudności z rozpoznawaniem atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane też egzemą lub wypryskiem atopowym, jest chorobą raczej trudną do różnicowania. Egzemę łatwo pomylić z wieloma innymi schodzeniami dermatologicznymi. 

Większość przypadków atopowego zapalenia skóry dotyczy dzieci. Jest ono przy tym chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia, często utrzymującą się przez całe życie. Objawy u dzieci i niemowląt są jednak odmienne, niż objawy u dorosłych. Konieczne jest różnicowane atopowego zapalenia skóry z objawami alergii, a także ze świerzbiączką letnią i świerzbiączką objawową.

Atopowe zapalenie skóry łączy się często – zwłaszcza u dzieci – z alergią i astmą. Trudno je więc różnicować z objawami typowo alergicznymi, zwłaszcza z tzw. pokrzywką. Leczenie atopowego zapalenia skóry i innych rodzajów alergicznych zmian skórnych jest jednak podobne.

U dorosłych atopowe zapalenie skóry wymaga różnicowania nie tylko z objawami alergicznymi, ale także z łuszczycą. Objawem obu tych chorób może być łuszczenie się skóry – w przypadku łuszczycy jest ono jednak o wiele bardziej nasilone.

Atopowe zapalenie skóry: typowe objawy

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest silne zaczerwienienie skóry, zazwyczaj z towarzyszącą wysypką. W chorobie występuje także silny świąd oraz łuszczenie się skóry. Dolegliwości te wywołują wtórnie zakażenia bakteryjne.

U dorosłych charakterystyczna dla atopowego zapalenia skóry wysypka umiejscawia się zazwyczaj w typowych miejscach. Są to najczęściej twarz (zwłaszcza policzki), wewnętrzne zgięcia łokci i wewnętrzne zgięcia kolan. Wysypka jest drobna i czerwonawa, towarzyszy jej silny świąd. W ostrej fazie atopowego zapalenia skóry pojawiają się rozległe rumienie oraz silne rogowacenie naskórka.

Odmiennie atopowe zapalenie skóry przebiega w postaci niemowlęcej. U niemowląt pojawiają się zazwyczaj zmiany o charakterze wysiękowym, zlokalizowane najczęściej na plecach i twarzy. Także u starszych dzieci i młodzieży objawy są inne, niż u dorosłych.

Czynnikiem rozpoznawczym jest także dziedziczność. Podobnie jak astma, pokrzywka czy katar sienny, atopowe zapalenie skóry należy do dziedzicznych chorób alergicznych, określanych jako “atopie”.

Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej w dzieciństwie. Późne wystąpienie pierwszych objawów jest rzadkie, nie wyklucza jednak rozpoznania choroby. Zdarza się, że atopowe zapalenie skóry występuje po raz pierwszy nawet po 40 roku życia.

Prócz świądu, dziedziczności, charakterystycznej morfologii zmian i umiejscowienia istnieją także inne, rzadsze objawy choroby. Należą do nich łupież, suchość skóry i rogowacenie skóry, nietolerancja wełny i niektórych pokarmów oraz pojawianie się fałdów skórnych. Egzema łączy się często także z zapaleniem spojówek, a nawet z zaćmą.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://febumed.pl/oferta_/56-Atopowe-zapalenie-skory-AZS-i-egzema-leczenie

1 komentarz

  • Stryjka Reply

    15 kwietnia 2024 at 11:51

    AZS i ŁZS mają podobne składniki działające na skórę? Ewentualnie czego szukać?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register