Kredyt hipoteczny 250 tys – jak wybrać najlepszą ofertę?
Planujesz wziąć kredyt hipoteczny 250 tys. złotych na zakup mieszkania? Zanim udasz się do banku, by złożyć dokumenty i wniosek o takie finansowanie, dowiedz się, jak znaleźć korzystną ofertę i czym się kierować przy jej wyborze. Sprawdź, jak zaciągnąć zobowiązanie, by jego spłata przez wiele lat była możliwie jak najmniej dotkliwa dla Twojej kieszeni.
Kredyt hipoteczny na 250 tys. złotych jest bardzo popularny wśród Polaków. Właśnie o tę kwotę wnioskuje najwięcej osób, ponieważ jest ona wystarczająca na zakup mieszkania w niemal każdym większym mieście.
Zaciągnięcie takiego zobowiązania wymaga posiadania odpowiednich możliwości finansowych do spłaty rat, które nawet przy długim okresie kredytowania mogą być dość wysokie. Konieczne jest także spełnienie warunku dotyczącego dysponowania wkładem własnym w odpowiedniej wysokości – dzisiaj jest to minimum 20%, choć wciąż w niektórych bankach można skorzystać z kredytu z niskim wkładem własnym 10% pod warunkiem skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia.
Zanim więc zaczniemy szukać korzystnej oferty kredytowej, warto najpierw zorientować się, czy w ogóle mamy szanse na pozyskanie środków i realne możliwości spłaty zobowiązania. W tym celu można skorzystać z wygodnych narzędzi dostępnych w Internecie.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić swoją zdolność kredytową za pomocą specjalnego kalkulatora. Potem przyda się kalkulator kredytu hipotecznego, w którym można obliczyć, ile wyniesie miesięczna rata, przy zaciągnięciu zobowiązania w wysokości 250 tys. złotych na różne okresy spłaty (maksymalnie może on wynieść 35 lat). W ten sposób można określić w przybliżeniu parametry kredytu adekwatne do swoich możliwości finansowych.
Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?
Znając podstawowe parametry zobowiązania (kwotę i okres spłaty), można przystąpić do poszukiwania najlepszej oferty. Najlepszej, czyli przede wszystkim najtańszej. Przy kredycie w dość dużej wysokości 250 tys. zł koszt jego zaciągnięcia jest niezwykle ważny. Warto sobie zdawać sprawę, że wybierając pierwszą z brzegu ofertę, można stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych – tyle może wynieść różnica w wartości odsetek wynikających np. ze zbyt wysokiego oprocentowania.
Najlepszy, czyli najtańszy kredyt hipoteczny – co wpływa na jego koszt?
A co dokładnie decyduje o koszcie kredytu? Okazuje się, że nie tylko oprocentowanie nominalne. Na kwotę, jaką zapłacimy bankowi z tytułu pożyczenia pieniędzy, wpływają bowiem następujące elementy:
- oprocentowanie – jego wysokość zależy od obowiązującej stawki WIBOR oraz marży określonej przez bank,
- prowizja – zwykle nie jest wysoka, jednak liczona jako procent od całej kwoty zobowiązania może dać spory koszt,
- opłaty dodatkowe – na przykład za przygotowanie dokumentacji, rozpatrzenie wniosku itp.,
- ubezpieczenie – banki często wymagają wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu, które podnosi koszt obsługi zobowiązania.
Do całkowitych kosztów kredytu nie wlicza się opłat notarialnych, czy innych opłat pozakredytowych, które są związane z samym zakupem nieruchomości.
Jak szukać najtańszych ofert kredytu hipotecznego?
Znalezienie najtańszego kredytu wymaga porównania jak największej liczby ofert różnych banków pod kątem wymienionych wyżej parametrów. Nietrudno się domyślić, że jest to zadanie dość czasochłonne. Można je sobie jednak znacznie ułatwić, korzystając z prostego narzędzia dostępnego w Internecie. Jest nim ranking kredytów hipotecznych, który prezentuje aktualnie najlepsze oferty.
Tego rodzaju rankingi często działają jak kalkulatory, a więc pozwalają od razu przeliczyć koszty zaciągnięcia zobowiązania w każdym z banków według wskazanych kryteriów dotyczących kwoty kredytu i okresu spłaty. Po wpisaniu tych parametrów wyświetlają się więc oferty wraz z symulacją całkowitych kosztów i wysokości miesięcznych rat. Taka prezentacja ofert pozwala szybko zorientować się, który bank proponuje najtańszy kredyt hipoteczny – można go rozpoznać po najniższym RRSO oraz najniższej miesięcznej racie.
Co należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty?
Znalezienie najtańszej oferty to ważny etap na drodze do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Przed złożeniem wniosku należy jeszcze dokładnie sprawdzić warunki dotyczące ubiegania się o finansowanie, a także późniejszej spłaty zobowiązania. Chodzi przede wszystkim o takie kwestie jak:
- wymagany minimalny wkład własny,
- zakres wymaganej dokumentacji,
- sposób wnioskowania (czy odbywa się w placówce, czy online),
- możliwość wyboru rat równych lub malejących, a także oprocentowania stałego lub zmiennego,
- możliwość skorzystania w trakcie spłaty z wakacji kredytowych,
- opłaty związane z wcześniejszą spłatą zobowiązania.
Jak widać, aby wziąć kredyt hipoteczny 250 tys. złotych na rzeczywiście korzystnych warunkach, trzeba poświęcić nieco czasu na porównanie ofert, a także wnikliwe zapoznanie się z ich treścią. W wyszukaniu najlepszych propozycji pomocne są internetowe narzędzia, takie jak rankingi i kalkulatory – są one całkowicie darmowe i bardzo proste w obsłudze, dlatego warto z nich skorzystać.
1 komentarz
kalkulator
16 czerwca 2020 at 08:46dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora