Całkiem nowe oblicze “Dolinki”

Park rekreacji Dolinka to na mapie Elbląga miejsce niemalże kultowe, w którym sielskie lata dzieciństwa i młodości spędzało kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta. Obecnie gruntownie przebudowany i zrewitalizowany, po prostu tętni życiem, co widać szczególnie teraz – kiedy aura pogodowa dopisuje! Już w najbliższą sobotę, 23 kwietnia, o godz. 11:00 rozpocznie się tam festyn “Wiosenna Dolinka”, impreza organizowana przez elbląski MOSiR.

Odnowiony park oddano do użytku na początku grudnia ubiegłego roku, po trwającej ponad rok przebudowie.

– Plac rekreacji i zabaw, który oficjalnie otwieramy na Dolince, jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku, od najmłodszych do młodzieży, a także dla dorosłych i seniorów – powiedział wówczas Witold Wróblewski, włodarz naszego miasta.

Obecnie, na 9 hektarach powierzchni, znajduje się tam ponad 160 różnych urządzeń służących do zabawy, rekreacji i wypoczynku. To m.in. przeznaczone dla dzieci huśtawki,  duże i małe zjeżdżalnie, miniaturowe domki, trampoliny, labirynty, karuzele oraz linowe ścianki wspinaczkowe. W strefach relaksu i dla seniorów można z kolei korzystać z grilla, leżaków, rowerów stacjonarnych, stołów piknikowych oraz tych przeznaczonych do gry w ping-ponga.

Natomiast miłośnicy fitnessu, kalisteniki czy street workout’u mogą tam znaleźć naprawdę dobrze wyposażone siłownie plenerowe, w których umieszczono m.in. wyciągi, drążki służące do podciągania czy orbitreki. Powstały również ścieżki rowerowe i nowe chodniki, na których wprost roi się od spacerowiczów, użytkowników dwuśladów czy amatorów joggingu. Dawny blask odzyskał także słynny, kameralny amfiteatr. Tu zamontowano nowe ławeczki dla widowni, przeprowadzone też kapitalny remont sceny i istniejących schodów. Powstała również specjalna platforma wjazdowa, stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych.

– Jestem wprost oczarowana tym miejscem. Razem z córkami przychodzimy na Dolinkę prawie codziennie. Dziewczynki bardzo lubią tu przebywać i bawić się z innymi dziećmi. Nauczyły się już nawet wielu polskich zwrotów – opowiada pani Oksana, która wraz z 6-letnią Anastazją i 8-letnią Ołeksandrą przyjechała do Elbląga z ogarniętej wojną Ukrainy, a konkretnie z miasta Równe.

– Tutaj naprawdę można bardzo fajnie spędzić wolny czas. Dzisiaj akurat jestem sama, ale najczęściej przychodzę razem z koleżankami. Potrafimy siedzieć na ławkach do późnego wieczora, w końcu trzeba korzystać z wiosennych promieni słonecznych (śmiech) – mówi Daria, uczennica jednej z elbląskich szkół średnich.

Bezpieczeństwa osób przebywających na Dolince, w szczególności dzieci i młodzieży, strzeże czujne oko 32 kamer monitoringu miejskiego, którego zamontowano na wysokości kilku metrów ponad chodnikami. Całości efektu dopełniają minimalistyczne formy przestrzenne, nowoczesne kosze na odpady oraz latarnie – ponumerowane i pomalowane na jaskrawy kolor czerwony.

Całkowity koszt modernizacji Dolinki, przeprowadzanej etapami, wyniósł blisko 13 mln złotoch, z czego 9 mln pochodziło z funduszy unijnych. Reszta środków została rozdysponowana z budżetu miasta.

Poznań ma swój słynny park rekreacji nad Jeziorem Maltańskim, mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej mogą korzystać z atrakcji Chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku. Teraz do grona tego typu ośrodków dołączył także Elbląg ze swoją flagową “Dolinką”, która świetnie wrosła w pobliską tkankę miejską. A to wszystko w niezwykle malowniczej scenerii, wśród pagórków, drzew i zieleni, nad samym brzegiem rzeki Kumieli…

Praktyczną informacją dla osób spoza Elbląga, które chcą odwiedzić park, może być fakt, że znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Auto zaparkować można na pobliskim, bezpłatnym parkingu przycmentarnym, przy ul. Agrykola. Z dojazdem we właściwe miejsce też nie powinno być żadnego problemu – poprowadzoną nas tam wysokie maszty oświetleniowe pobliskiego stadionu piłkarskiego, na którym mecze rozgrywa miejscowa Olimpia. Są dobrze widoczne z dalszej odległości. Elblążanie serdecznie zapraszają !!!

Mariusz Pawlicki
student Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register