“Infolinia banku” wyczyściła konto elblążanki z pieniędzy

Uwaga na nietypowe oszustwo. Doświadczyła go wczoraj mieszkanka Elblaga. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i poinformował o próbie włamania na jej konto…

Mężczyzna wzbudził zaufanie ponieważ w telefonie wyświetlił się jako „infolinia banku”. Gdy kobieta oddzwoniła na ten numer usłyszała głos z bankowej infolinii była więc przekonana, że rozmawia z bankiem.

Nieznany mężczyzna poprosił o zainstalowanie w telefonie aplikacji związanej z obsługą konta. Poprowadził ją też krok po kroku jak ma to zrobić, a następnie poprosił o numer id telefonu. Również powiedział jak go uzyskać. Kobieta rozmawiała z „bankowym konsultantem” około godziny. Podała id telefonu a wcześniej zainstalowała na prośbę rozmówcy aplikację. Aplikacja ta służy do zdalnej obsługi urządzenia poprzez inny komputer. Mając zainstalowane oprogramowanie oraz mając id urządzenia, z którym chcemy się połączyć można tym urządzeniem sterować.

Tak najprawdopodobniej stało się w opisywanym przypadku. Publikujemy go ku przestrodze innych. Ponieważ takie próby oszustwa mogą się zdarzyć w najbliższym czasie. Kobieta poszła do banku i zablokowała swoje konta. Podczas wizyty w banku okazało się, że oprócz wyłudzenia blisko 20 tysięcy złotych sprawca próbował w jej imieniu zdalnie uzyskać dostęp do kredytu w wysokości 20 tysięcy złotych.

Przypominamy:

Bank nigdy nie prosi o podanie haseł, kodów, e-maili czy numerów id. Bank jest w posiadaniu tych informacji. Jeżeli więc ktoś kieruje taką prośbę przez telefon, sms, mail to na pewno nie jest pracownikiem banku a próbuje wyłudzić nasze dane a w konsekwencji pieniądze.

Nie instalujmy nieznanych nam aplikacji w telefonie, a podając numer id dajemy możliwość zdalnego sterowania naszym urządzeniem. Jeżeli jest ono powiązane z naszym kontem bankowym a tak jest najczęściej nietrudno domyślić się późniejszych konsekwencji.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register