Mandat za zaśmiecanie – nie mniej, niż 500 zł

Zaśmiecanie miejsc publicznych zdecydowanie jest problemem utrudniającym życie. Od 1 września 2022 r. grzywna w postaci mandatu karnego za zaśmiecanie miejsca publicznego wynosi nie mniej, niż 500 zł.

Wczoraj (04.10.2022r.) o surowości tej kary przekonał się jeden elblążanin, którego niedopałek papierosa nie został wyrzucony do śmietnika.

Śmieci zalegające w przestrzeni publicznej burzą estetykę danego miejsca oraz przede wszystkim szkodzą środowisku.

Nowe brzmienie otrzymał art. 145 kodeksu wykroczeń zgodnie z którym:

Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Usiłowanie ww. wykroczenia oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne oraz w razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Wprowadzona istotna podwyżka kwoty mandatu karnego wprowadzona została w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.

Straż Miejska w Elblągu

1 komentarz

  • Anna Reply

    6 października 2022 at 08:58

    Elblążanie proszą o kosze na śmieci. Nie ma gdzie wyrzucić papierka, skórki od banana czy psich odchodów. Jak dbać o czystość miasta jak na wielu ulicach śmietników ni widu ni słychu, czasem muszę przejść kilkaset metrów czy kilka ulic, żeby takowy znaleźć. W Trójmieście koszy jest w bród, w Elblągu ich brakuje od lat. Żeby wymagać czystości stwórzmy możliwości, najpierw śmietniki, nawet co kilkadziesiąt metrów, a potem straszmy mandatami.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register