Policjanci z Elbląga podsumowali 2019 rok

W Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa służbowa podsumowująca 2019 rok. Była to też okazja do oficjalnego przekazania Policji nowego sprzętu. Elbląską jednostkę zasilono o 5 nowych radiowozów oraz łódź patrolową. Sprzęt przekazał dziś nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Odprawa była podsumowaniem 12 miesięcy policyjnej służby. Przedstawiono na niej wyniki jakie osiągnęli policjanci w wykrywaniu przestępstw i ściganiu ich sprawców. W odprawie, której przewodniczył insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu, udział wzięli także jego zastępcy, naczelnicy wydziałów, funkcjonariusze i pracownicy policji. Uczestniczyli w niej także Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Kierownik Biura ds. ochrony i bezpieczeństwa publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Andrzej Pęziński oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Wicestarosta Elbląski Ryszard Zając oraz burmistrzowie i wójtowie powiatu elbląskiego.

Nie zabrakło też tych, którzy nadzorują pracę Policji oraz z nią współpracują, obecni byli: przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Elblągu, Prokuratury Rejonowej w Elblągu, oraz dyrektorzy Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu i Starostwa Powiatowego.

Dziennie w Elblągu:

– służbę patrolowo-interwencyjną oraz obchodową pełni 60 policjantów,

– do służby na drodze kierowanych jest średnio 21 policjantów ruchu drogowego,

– policjanci w ciągu jednego dnia badają trzeźwość ponad 180 kierujących,

– podejmują także ponad 40 interwencji.

Podczas spotkania omówiono wyniki osiągnięte w 2019 roku oraz plany na kolejne lata. W 2019 roku odnotowano 4503 wszystkich przestępstw. Tych o charakterze kryminalnym było 3159. Przestępstw gospodarczych było 727, narkotykowych zaś 189. Policjanci kryminalni w 2019 roku zabezpieczyli ponad  17 kg narkotyków.

Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła w Elblągu 73,4 proc.

Jeżeli chodzi o wykrywalność kryminalną to w kategorii np. bójek i pobić to wyniosła ona 88,2 procent, uszkodzenie ciała to wynik wykrywczy na poziomie 90,6 proc. a w kategorii rozboje wykrywalność sięgnęła blisko 69 procent.

W 2019 roku zatrzymano 487 osób poszukiwanych, 262 sprawców „na gorącym uczynku” a do wytrzeźwienia trafiło 2226 osób. Policja wzywana była na interwencje w ciągu całego roku ponad 15 tysięcy razy.

W 2019 roku na naszym terenie miały miejsce 103 wypadki drogowe, w których rannych zostało 125 osób a 3 osoby zginęły. Po raz pierwszy od wielu lat jest to pojedyncza cyfra. W 2018 roku było 11 ofiar śmiertelnych a w 2017, aż 15. Funkcjonariusze z ruchu drogowego w minionym roku sprawdzili trzeźwość ponad 66 tys. kierujących co daje 180 badań dziennie. Dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdzono ponad 1500 sygnałów od mieszkańców.

– To właśnie mieszkańcy oraz ich opinie są tak naprawdę wyznacznikiem kierunków naszej służby a ocena naszej pracy należy do nich – mówi insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu. – W tysiącu ankiet, które były przeprowadzane wśród mieszkańców Elbląga i Pasłęka. 73 procent mieszkańców Elbląga uznało miasto jako bezpieczne zaś Pasłęk w ten sposób oceniło 83 proc. ankietowanych. 

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Kryminalnej oraz policjanci dzielnicowi w 2019 roku badali 399 przypadków przemocy domowej. Spotykali się także z mieszkańcami na debatach poświęconych bezpieczeństwu cyberprzemocy a także uczestniczyli w wielu kampaniach społecznych poprawiających, chociażby bezpieczeństwo osób starszych.

Elbląscy policjanci jako jedyni w województwie uczestniczą także w pilotażowym programie używania kamer nasobnych. Od stycznia 2019 roku wszystkie interwencje prewencji oraz ruchu drogowego są nagrywane a zebrany materiał jest przechowywany do ewentualnych celów procesowych wpłynęło to na bezpieczeństwo podejmowanych interwencji.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register