Politycy znów się pokłócili – o przekop przez Mierzeję Wiślaną

Przekop jest w interesie Elbląga, a samorząd wspiera i uczestniczy w działaniach związanych z jego powstaniem. To założenie, które na przykładach udowadniali dziś podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga i Arkadiusz Zgliński dyrektor Zarządu Portu Morskiego.

– Po lekturze, która przetoczyła się przez media w związku z konferencją posła Jerzego Wilka, chcę odnieść się do pojawiających się tam zarzutów – mówił prezydent Wróblewski. – Sugerowanie przez posła Wilka, że w związku z przekopem powinniśmy brać przykład z Krynicy Morskiej, której władze torpedowały tę inwestycję, to wprowadzanie mieszkańców w błąd. Nie rozumiem dlaczego więc brać przykład z Krynicy. Nie powinniśmy brać przykładu z przeciwnika tej inwestycji – dodał prezydent

Witold Wróblewski wskazał, że Elbląg od samego początku uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych przez bezpośredniego inwestora, a więc Urząd Morski.

– Ja lub dyrektor Portu braliśmy też udział w posiedzeniach Komisji Sejmowych dotyczących przekopu. Tak więc stwierdzenia, że miasto jest mało aktywne w tej dziedzinie nie są prawdą – dodał Wróblewski.

– Każdorazowo uczestniczyliśmy w posiedzeniach Komisji Gospodarki Morskiej, nie tylko w sprawie budowy kanału, ale także budowy niezbędnej infrastruktury portowej. Na wszystkie inwestycje nas nie stać, dlatego też pojawił się pomysł utworzenia funduszu morskiego, z którego mogłaby być finansowana niezbędna infrastruktura. Ważną sprawą jest pogłębianie torów wodnych. O wszystkich tych sprawach informujemy projektantów inwestycji i Urząd Morski. W związku z koniecznym pogłębianiem torów gotowi jesteśmy do przekazania terenów pod składowanie urobku z rzeki Elbląg. Miasto zlecić może badanie tego urobku przez laboratoria znajdujące się w EPT. Zmierzamy również do budowy obrotnicy niezbędnej dla sprawnej komunikacji. Miasto zleciło również na swój koszt opracowanie dotyczące budowy nowego mostu w Nowakowie, który umożliwi swobodą żeglugę. W Elblągu odbyła się konferencja nt. przekopu z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w naszym mieście odbyło się również posiedzenie Krajowej Izby Gospodarki Morskiej – wyliczał dotychczasowy udział miasta i Portu w działaniach na rzecz przekopu Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register