Polsce grozi epidemia? Lekkoodporna bakteria w warszawskich szpitalach

Jak donosi medonet.pl u kilkuset pacjentów warszawskich szpitali stwierdzono bakterię Klebsiella pneumoniae New Delhi, oporną na wszystkie antybiotyki.

Liczba zakażeń rośnie lawinowo i jest trudna do zatrzymania. To jedna z najgroźniejszych sytuacji epidemiologicznych w Europie. Wynalezienie lekarstwa na tę bakterię prawdopodobnie potrwa kilka lat – mówi dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog, ekspert Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

Klebsiella występuje powszechnie w społeczeństwie, niepokój budzi jednak oporność na wszystkie antybiotyki szczepów New Delhi. Sytuacja jest bardzo trudna, bo New Delhi łatwo przenosi się między ludźmi.

Zakażenie New Delhi, czyli Klebsiella pneumoniae NDM rozprzestrzenia się w dwóch etapach: pierwszy to przeniesienie drobnoustroju między pacjentami najczęściej przez ręce personelu szpitali, które nie są poddawane myciu lub dezynfekcji. W większości przypadków przeniesienie drobnoustroju skutkuje jedynie tzw. nosicielstwem czyli bakteria pozostaje w przewodzie pokarmowym nie powodując zakażenia. Drugi etap to powstanie zakażenie inwazyjnego, gdy pacjent ma wrota, przez które zakażenie może wniknąć w jałowe obszary naszego ciała. Może to być uszkodzenie tkanek po operacji, czy cewnik założony do pęcherza lub linia naczyniowa centralna (np. tzw. port, przez który np. pacjenci onkologiczni mają podawaną „chemię” – red.)

W Warszawie pod koniec roku w 12 szpitalach wykryto aż 19 ognisk, a od stycznia do marca tego roku kolejne sześć w sześciu szpitalach. To wielka porażka warszawskich systemów kontroli zakażeń szpitalnych.

Jeśli szpitale nie opanują sytuacji, w ciągu najbliższych lat bakteria może przenieść się niemal na całe społeczeństwo. Tak stało się już w Pakistanie i w Indiach. Niestety taki scenariusz może dotyczyć Polski.

ŹRÓDŁO: medonet.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register