Sąd uniewinnił kibiców Olimpii Elbląg. Odrzucił kary policji

Grupa kibiców Olimpii Elbląg przemaszerowała 18 grudnia (oraz odpaliła race) pod pomnik “Ofiar Grudnia 70” a przemarsz związany był z 50. rocznicą wydarzeń z grudnia 1970r. Policja, osłaniała przemarsz pod sam pomnik, gdzie wezwała uczestników przemarszu do rozejścia – przemarsz został w pewnym momencie uznany przez policję za zbiegowisko.

W związku z tym policja wystąpiła o ukaranie jego uczestników, głównie kibiców Olimpii Elbląg na podstawie w/w przepisów a także na podstawie wykroczenia z art. 54 k.w. w zw. z par. 1 Rozporządzenia Wojewody Warmińsko- Mazurskiego z dnia 21 października 2013r., w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko- mazurskiego. 

Sąd Karny w Elblągu odmówił wszczęcia postepowania wskazując, iż po pierwsze obchody wydarzeń grudniowych odbywają się rokrocznie w Elblągu i często odbywają się z udziałem różnych grup społecznych. Corocznie także obchody rocznicy tych wydarzeń organizowane są przez włodarzy miasta Elbląga, co miało miejsce również w dniu 18 grudnia 2020 r. Nie ulega zatem wątpliwości, iż przemarsz grupy ludzi nie miał przypadkowego charakteru i nie był zwykłym zbiegowiskiem w rozumieniu art. 50 k.w.

Po drugie, Sąd wskazał, iż par. 26 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nie ma charakteru ustawy a zgodnie z Konstytucją RP jedynie w formie Ustawy można ograniczać swobody obywatelskie zgromadzeń co czyni podstawę prawną niezgodną z Konstytucją.

Obwinieni reprezentowani byli przez Kancelarię Radcy Prawnego Michała Pietrzaka.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register