Wprowadzą nowe informacje o Elblągu do Wikipedii

Wszystkich tych, którym bliska jest idea wolnego dostępu do wiedzy, zapraszamy 18 listopada na pierwszy elbląski Wikimaraton. Organizatorami tego wydarzenia są: Stowarzyszenie Wikimedia Polska, I Liceum Ogólnokształcące oraz Biblioteka Elbląska.

Skąd pomysł na zorganizowanie w naszym mieście takiego wydarzenia?

Idea zrodziła się w zeszłym roku, kiedy to Zespół Szkół Ogólnokształcących nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Rzecznik prasowy stowarzyszenia, Krzysztof Machocki, przeprowadził dla kilkunastu uczniów tzw. Wikiwarsztaty, które miały przygotować uczniów do edytowania i tworzenia haseł w największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Kontynuacją tamtego wydarzenia ma być właśnie listopadowy maraton edycyjny. Do udziału w nim  zapraszamy elblążan, ale też wikipedystów z okolicznych miast.

Na czym polega Wikimaraton?

Początek to ekspresowe szkolenie z zakresu edytowania haseł w Wikipedii. Potem zabierzemy się do pracy, w czasie której doświadczeni wikipedyści odpowiadać będą na bieżące pytania. Tematem przewodnim maratonu będzie historia i zabytki Elbląga –  będziemy wprowadzać dodatkowe informacje do haseł związanych z tą tematyką. Na miejscu „maratończycy” będą  mieli zapewniony dostęp do źródeł (książek, artykułów), gdzie – bez konieczności szukania wzmianek w obszernym materiale – znajdą pozaznaczane treści dotyczące konkretnych wydarzeń historycznych czy budynków.

Ciekawostka:

Najdłuższy maraton edycyjny Wikipedii zorganizowany został w meksykańskim Museo Soumaya, trwał 72 godziny, a jego uczestnicy spali w namiotach rozbitych w jednej z muzealnych sal (wydarzenie wpisano do Księgi Guinessa).

Czas na konkrety:

18 listopad (sobota) , godz. 11.00-16.00 – Biblioteka Elbląska (ul. św. Ducha 3-7) – będziemy edytować hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków Elbląga (choć pasjonaci innej tematyki, którzy widzą potrzebę uzupełnienia innych haseł, są również mile widziani) – zgłoszenia i szczegółowe informacje w wypożyczalni biblioteki naukowej oraz  pod nr telefonu: 55 625 60 22

Ważne: osoby, które nie dokonają zgłoszenia, również mogą się spontanicznie dołączyć.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wikimedia Polska, I Liceum Ogólnokształcące oraz Biblioteka Elbląska.

wikimaraton_elblag_images_stories_2017_11_thumb_large800_800

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register