Czy Elbląg ma program budownictwa mieszkaniowego dla młodych? Pytał o to radny, mówił o tym Edmund Szwed

Niedawno informowaliśmy o oddaniu do użytku kompleksu mieszkaniowego przy ul. Saperów. Tu miasto wykorzystało opuszczone pomieszczenia po szkole. Czy jednak władze Elbląga pójdą „za ciosem” i rozpoczną odważne działania w celu budowy większej ilości mieszkań, dostępnych dla młodych, mniej zamożnych elblążan?

Pierwsze rodziny już znalazły swoje mieszkania w kompleksie przy ul. Saperów. Jednak radny Antoni Czyżyk wskazuje, że taki jeden nowy budynek mieszkalny to stanowczo za mało. Nasze miasto zaś potrzebuje kompleksowego programu komunalnego budownictwa mieszkaniowego.

– Kończy się modernizacja budynku, w którym wcześniej mieściła się szkoła. Jest on w pełni zmodernizowany, teraz mieszka tu w dobrych warunkach czterdzieści jeden rodzin. Cieszę się, że to kolejne mieszkania dla elblążan. Ten budynek pokazuje, że spółka ETBS dobrze gospodaruje i finansuje swoje zadania. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni temat mieszkaniowy. Takie rozpoznanie dotyczące kolejnych budynków będziemy robić wspólnie z Panem prezesem ETBS i radą nadzorczą – mówił prezydent Witold Wróblewski.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/byla-szkola-jest-budynek-mieszkalny-kto-ma-szanse-nowe-mieszkania/

Na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, radny Antoni Czyżyk wskazywał, że to dobry kierunek działania. Jednak nasze miasto potrzebuje większej ilości takich mieszkań i odważnych decyzji władz Elbląga. Zwłaszcza, że takie działania powinny być kierowane do młodych, mniej zamożnych elblążan, którzy chcą zostać i pracować w naszym mieście.

– Już wcześniej zabierałem głos w sprawie taniego budownictwa komunalnego jak również przygotowania Programu Wspierania Ludzi Młodych poprzez opracowanie m.in. możliwości korzystania z zasobów mieszkań komunalnych ulg podatkowych dla studentów i ich rodzin chcących osiedlić się w Elblągu i podjąć tu pracę. Wiemy, że rozpoczęliśmy w tzw. „Miasteczku” przy ulicy Saperów realizację programu modernizacji pomieszczeń szkolnych pod budownictwo komunalne. Należy jednak mieć świadomość, że działania te są niewystarczające przy ciągłym braku odpowiednich środków finansowych na realizację takich programów – mówił radny Antoni Czyżyk.

Radny jednocześnie wskazywał, że w dzisiejszej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzeba odważnych a zarazem długofalowych programów skierowanych do młodych elblążan wspartych pomysłem na mądre ich finansowanie. Opracowanie takiego programu wymaga odpowiedniego nakładu czasu, podobnie jak proces inwestycyjny w budownictwo, a jak wiemy, młodzi ludzie są niecierpliwi i trzeba się liczyć z tym, że będą szukać dla siebie najlepszych warunków do życia także poza Elblągiem.

– Jak wskazuje poniższy przykład można znaleźć środki i metody na sfinansowanie budownictwa komunalnego. Już od roku 2015 gminy mają możliwość pozyskania kapitału na budowę mieszkań komunalnych z Funduszu Municypalnego, którym zarządza TFI BGK. Fundusz ten ma ułatwić budowę mieszkań komunalnych w gminach, zwłaszcza w tych, które z powodu innych inwestycji mają ograniczone możliwości zdobycia kredytowania lub zaangażowania środków własnych w tego typu przedsięwzięcie – mówił radny Czyżyk. – Dla gmin jest to duża szansa na zmniejszenie w krótkim czasie kolejki osób oczekujących na mieszkania komunalne. W praktyce zaangażowanie finansowe funduszu umożliwi bardziej efektywne wykorzystywanie nieruchomości, które są w gestii samorządów, ale z powodu braku kapitału nie mogłyby zostać wykorzystane.

Założenie jest proste i oparte na zasadzie partnerstwa. Fundusz ma pełnić rolę inwestora w powołanej wspólnie z gminą spółce. Do takiego joint venture samorząd będzie wnosił aportem nieruchomości, a fundusz zapewni przedsięwzięciu niezbędny kapitał finansowy. Wypracowany przez spółkę zysk pochodzący z najmu nieruchomości może zostać wykorzystany do umorzenia udziałów funduszu, ale też jego udziały może po prostu odkupić gmina. Przytoczony fundusz jest jednym z możliwych do realizacji pomysłów.

– Czy jednak samorząd elbląski przygotowuje takie programy na przyszłość? – pytał radny.

My przypominamy, że już w 2015 r. taki program budownictwa mieszkaniowego, na osiedlu Modrzewina, zgłosił Edmund Szwed.

Ten projekt prezentowaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/ratujmy-elblag-edmund-szwed-apeluje-do-wladz-miasta-i-radnych-w-sprawie-modrzewiny-polnoc/

– Ten projekt może nie tylko rozwiązać problem braku mieszkań w Elblągu, ale także podźwignąć nasze miasto z kolan i dać skokowy impuls rozwojowy. Realizacja tego projektu sprawi, że wiele potrzeb elblążan zostanie rozwiązanych, a dobra przyszłość zapewniona – mówi Edmund Szwed.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register