10 pomysłów na zmniejszenie zużycia energii w domu

Często, gdy słyszy się o zmniejszeniu zużycia energii w domu, ma się na myśli rezygnację z ulubionych urządzeń lub spore ograniczenia. Jak się okazuje, zmiana nawyków oraz regularne wykonywanie kilku prostych czynności może sprawić, że zużycie prądu w domu będzie mniejsze, a dzięki temu pojawią się dodatkowe oszczędności.

Od czego zacząć? 

Pierwszym krokiem, aby zmniejszyć zużycie energii w domu jest zmiana tradycyjnych żarówek na żarówki LED, które zużywają znacznie mniej prądu, jednocześnie dostarczając porównywalną ilość światła. Dzieje się tak, gdyż żarówki energooszczędne LED w niezwykle efektywny sposób przetwarzają prąd w energię świetlną, co zapewnia dobrze oświetlone pomieszczenie, minimalizując koszty. Zmiana tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED sprawi, że Twoje rachunki za prąd będą niższe. 

Taśmy LED – mniejsze zużycie energii

Dobrym krokiem, aby zmniejszyć zużycie energii w domu, będzie wybór taśm LED, które są niezwykle funkcjonalne i energooszczędne. Taśmy LED cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Charakteryzują się prostym montażem i efektownym wyglądem. Dzięki zastosowaniu taśm LED możesz nie tylko zaaranżować swoje mieszkanie w nowoczesny sposób, ale również zmniejszyć zużycie energii. Taśmy LED dodatkowo dodadzą niesamowitego stylu pomieszczeniu, jeśli wybierzesz np. taśmy RGBW, które posiadają zmienną barwę świetlną.

Wybór urządzeń elektrycznych

Wraz z ciągłym rozwojem nowych technologii, w domach przybywa coraz więcej nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Wybór takich urządzeń jak, np. pralka, lodówka czy zmywarka może okazać się kluczowy w ilości zużywanej energii w domu. Dla porównania: kupując lodówkę z zamrażarką klasy G, będzie ona zużywała około 800 kWh rocznie, natomiast, gdy zdecydujesz się na zakup lodówki z klasą A różnica będzie widoczna, gdyż zużycie będzie na poziomie około 300 kWh rocznie. 

Telefon naładowany? Pamiętaj o odłączeniu ładowarki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie urządzenia jak ładowarki do telefonów lub laptopów, które są stale podłączone do gniazdka, zużywają energię. Dlatego ładując telefon pamiętaj, aby po naładowaniu odłączyć ładowarkę z prądu. Sprawi to, że zużycie energii w Twoim domu będzie mniejsze. 

Planujesz wyjazd? Pamiętaj o wyłączeniu urządzeń elektrycznych 

Częstym zjawiskiem jest to, że wyjeżdżając, np. na wakacje dużo osób pozostawia włączone różnego rodzaju urządzenia elektryczne, takie jak, np. mikrofalówka podłączona do prądu, telewizor w trybie czuwania, toster lub ekspres do kawy. Wiele osób  nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie te urządzenia pobierają prąd. Pamiętaj, aby przed każdym wyjazdem sprawdzić, czy wszystkie tego typu urządzenia elektryczne są odłączone od prądu. 

Zmiana nawyków kluczem do sukcesu 

Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, często wystarczy zmiana codziennych nawyków. Jednym z nich jest dbanie o to, aby w sprzętach typu pralka lub zmywarka była odpowiednia ilość rzeczy, gdy z nich korzystamy. Zmniejszy to, np. częstotliwość uruchamiania zmywarki, co spowoduje mniejsze zużycie energii elektrycznej. 

Nowe urządzenie – większe zużycie prądu 

Decydując się na kupno nowego urządzenia elektrycznego, zastanów się, czy rzeczywiście jest ono niezbędne w Twoim domu. Częstym zjawiskiem jest kupowanie sporej ilości sprzętu elektronicznego, który po pewnym czasie okazuje się zupełnie niepotrzebny, a  np. pozostaje podłączony do prądu, zwiększając zużycie energii. 

Popularne czerwone diody 

Często wiele osób nie wie, że takie elementy jak świecąca czerwona dioda w telewizorze, która jest w trybie czuwania, zużywa energię elektryczną. Warto zadbać, aby np. na noc odłączyć telewizor i innego typu sprzęty elektroniczne, na których po samym wyłączeniu wciąż świeci się czerwona dioda.

Pamiętaj o wyłączaniu światła 

Wychodząc z pokoju zdarza Ci się zostawić zapalone światło? Pamiętaj, gdy wychodzisz z danego pomieszczenia na dłuższą chwilę, wyłącz światło. Jest to niewielki wysiłek, który z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. 

“Godzina dla Ziemi”

Jeśli chcesz, aby Twoje rachunki za prąd były mniejsze, a jednocześnie chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska, ciekawym pomysłem jest tak zwana “godzina dla Ziemi”. Polega to na całkowitym wyłączeniu światła na godzinę, spędzając czas, np. przy świecach. Ten pomysł jest realizowany w wielu renomowanych restauracjach, ale również będzie dobrym pomysłem, aby w Twoim domu, np. raz w miesiącu odbyła się “godzina dla Ziemi”. Dzięki temu zmniejszysz zużycie energii oraz zrobisz wiele dobrego dla środowiska. 

Chcąc zmniejszyć zużycie energii w domu oraz zmniejszyć wydatki na prąd, warto zadbać o odpowiednie, energooszczędne oświetlenie, np. przy pomocy żarówek ledowych oraz zdecydować się na zmianę codziennych nawyków, takich jak chociażby odłączanie ładowarki z gniazdka lub pamiętanie o gaszeniu światła. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register