16 marca – Dzień Przebiśniegów

Zima się kończy, zaraz nas przywita astronomiczna wiosna i choć nie ma już sniegu od kilku tygodni…to pierwszym zwiastunem zbliżającej się wiosny (oprócz bociana 😉 ) jest pojawiający się w ogrodach i na trawnikach biały, delikatny kwiat. Przebiśnieg. Lubimy go wszyscy, bo wszyscy czekaja na wiosnę !

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to znany i kochany przez wszystkich zwiastun przedwiośnia. Jego małe, pachnące miodem kwiatki często przebijają się w lutym przez śnieg, aby w słoneczny dzień lekko rozchylić swoje płatki. Podczas chłodnej nocy jednak stulają się ponownie. Śnieżyczki najpiękniej wyglądają sadzone w dużych grupach pod konarami drzew, gdzie często po kilku latach naturalizują się. Jako kwiaty miododajne są także wysoko cenione przez pierwsze budzące się do życia owady. Wygłodniałe po długiej zimie pszczoły lekko wstrząsają delikatnymi dzwoneczkami przebiśniegów wysypując z nich słodki pyłek …

Przebiśniegi raczą nas swoimi delikatnymi śnieżnobiałymi kwiatkami już od połowy lutego i zdobią ogrody przynajmniej do końca marca. Te drobne rośliny cebulkowe mogą kwitnąć i swobodnie rozmnażać się z roku na rok pod warunkiem, że poznamy i zaspokoimy ich wymagania..

Stanowisko i gleba

Przebiśniegi zdecydowanie preferują chłodniejsze warunki wzrostu, najlepiej czują się w miejscach częściowo zacienionych pod koronami drzew oraz krzewów liściastych – nie znoszą piekącego słońca. I chociaż nie są roślinami nazbyt kapryśnymi, to szybciej rozmnażają się i lepiej rosną na cięższych glebach zasadowych lub neutralnych.

Sadzenie i rozmnażanie cebulek

Cebulki przebiśniegów można kupić zarówno jesienią w stanie zasuszonych cebulek, jak i wiosną w stanie tzw. ‘zielonym’ – gdy ich liście oraz pędy kwitnące wybiły już z cebulki. Bez względu jednak na to, kiedy je kupujemy – powinniśmy natychmiast po zakupie posadzić je w glebie, gdyż nie tolerują nadmiernego przesuszenia. Rozrośnięte kępki przebiśniegów dzielimy i przesadzamy od przekwitnięcia do jesieni.

Tak cudnie je oglądać przechodząc koło ogrodów, choć na wielu miejskich trawnikach również można zobaczyc piękne i delikatne kwiaty – przebiśniegi.

źródło: www.naogrodowej.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register