3 ważne inwestycje na które czekają elblążanie

Nadchodzący rok będzie bardzo ważny dla elblążan. Właśnie w 2019 r. powinny rozpocząć się trzy oczekiwane w naszym mieście inwestycje.

  1. Przekop Mierzei Wiślanej

Według zapewnień strony rządowej wszystko jest już praktycznie gotowe do rozpoczęcia przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Inwestycja budzi jednak spore kontrowersje, zwłaszcza wśród ekologów oraz samorządowców województwa pomorskiego oraz Krynicy Morskiej.  Samorząd pomorski próbuje zablokować realizację tego obiektu.

Przekop popierają natomiast samorządowcy Warmii i Mazur oraz oczywiście Elbląga i okolicznych miast. Elblążanie liczą głównie na ożywienie gospodarcze i inwestycyjne miasta i regionu.

  1. Basen odkryty

Elblążanie mają dość sytuacji, gdy w upalne, letnie miesiące nie mogą skorzystać z możliwości ochłodzenia się w wodzie. Wskazują, że muszą jeździć do miejscowości położnych na Wysoczyźnie Elbląskiej oraz na Mierzei Wiślanej. Kolejnym kierunkiem jest Pasłęk oraz miejskie jeziorko.

Na tych, którzy nie mogą się wydostać z Elbląga czekają liczne fontanny oraz w bardzo upalne dni kurtyny wodne.

Pierwsze podejście do pozyskania środków na wykonanie inwestycji zakończyło się dla naszego miasta fiaskiem. Projekt renowacji kąpieliska trafił jedynie na listę rezerwową Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Sprawa basenu nie jest zakończona. Nasz projekt jest oceniony dobrze, pod względem punktowym zakwalifikował się, jest na liście rezerwowej. Na dzisiaj nie ma więcej środków z konkursu na rewitalizację, ale wszystkim, którzy twierdzą, że nie dostaniemy tych pieniędzy, odpowiadam w ten sposób. Gdy rozpoczynałem kadencję, droga nr 504 była już skończona, a i tak udało mi się odzyskać 14 milionów złotych, po skończeniu inwestycji. W przypadku basenu mamy jeszcze szanse na finansowanie unijne, bo jest jeszcze Krajowa Rezerwa Wykonania i województwo z tej puli dostanie środki, jeśli wykonają w terminie kontraktowanie, więc na wszystkich osiach dojdą pieniądze. Także na rewitalizację, a my jesteśmy pierwsi na liście rezerwowej. Dlatego jestem optymistycznie nastawiony i uważam, że te środki dostaniemy – komentował na łamach portelu prezydent miasta Witold Wróblewski.

  1. Park Dolinka

Kolejny raz, po jeziorku miejskim, pobliski Pasłęk kusi elblążan rozległym placem zabaw z funkcjami gastronomicznymi. Podobne miejsce ma pojawić się w naszym mieście – w Parku Dolinka.

Celem projektu, który elbląski samorząd przeprowadzi razem z partnerem – miastem Kalinigrad  jest przeprowadzenie rewitalizacji parków miejskich, Maksa Ashmanna w Kaliningradzie i Dolinka w Elblągu. Elbląski projekt zakłada powstanie w parku strefy aktywności ruchowej dla różnych grup wiekowych, od dzieci od seniorów, strefy relaksu, strefy aktywizacji kulturowej i strefy obcowania z naturą. Przewidziano kompleksową odnowę terenu, w tym ciągów pieszo-rowerowych, wymianę małej architektury, nasadzenia zieleni i wyposażenie parku w wysokiej jakości urządzenia.

Jak informuje elbląski Ratusz, zrewitalizowany park funkcjonować będzie jako przestrzeń przyrodnicza, kulturalna i rekreacyjna, w której realizowane będą polsko-rosyjskie działania, zaplanowano m.in. wystawę plenerową, imprezy sportowe, wydarzenia edukacyjne i badania wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Całkowita wartość projektu: 2.581.390,53 euro (z czego elbląska część projektu 1.289.226,99 euro).

Kwota wnioskowanej dotacji: 90%, tj. 2.320.576,48 euro (Gmina Miasto Elbląg: dofinansowanie 90%: 1.160.304,29 euro + 10 % wkładu własnego 128.922,7 euro).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register