Czy lokata bankowa to bezpieczne rozwiązanie?

Chcesz oszczędzać w pewny i bezpieczny sposób, eliminując ryzyko utraty kapitału? Sięgnij po lokatę bankową. W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto to zrobić. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby.

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów służących do bezpiecznego pomnażania oszczędności. Pewna i wygodna pozwala na wygenerowanie z góry określonych zysków. Czym jest w praktyce?

Czym jest lokata?

Lokata to terminowy, zawierany w banku depozyt. Jeśli umieścisz swoje oszczędności na lokacie, bank będzie nimi obracał. W zamian za możliwość korzystania z Twoich pieniędzy wypłaci odsetki – zysk z lokaty. W zależności od konstrukcji lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Najpopularniejsze to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

3 powody świadczące o bezpieczeństwie lokaty bankowej

Lokata bankowa to instrument finansowy, który zapewnia oszczędzającym pełne bezpieczeństwo. Oto 3 powody, które o tym świadczą.

1. Konstrukcja lokaty

Lokata bankowa z założenia jest stabilnym, zapewniającym bezpieczne zyski produktem finansowym. W przeciwieństwie do agresywnych narzędzi inwestycyjnych typu forex, akcje czy kryptowaluty całkowicie eliminuje możliwość utraty kapitału. Jeśli chcesz mieć pewność, że deponując pieniądze w banku, nie tylko nie stracisz, ale wygenerujesz także z góry określony zysk – zdeponowanie kapitału na lokacie okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

2. Ochrona kapitału przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Pozyskane od deponentów środki finansowe banki przeznaczają na udzielanie kredytów. Jeśli Twoim czarnym scenariuszem jest bankructwo czy niewypłacalność banku, porzuć swoje obawy. Wszystkie zgromadzone na lokacie środki są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do równowartości 100 tys. euro. W przypadku niewypłacalności banku otrzymasz więc zwrot zdeponowanych oszczędności.

3. Bankowe zabezpieczenia

Większość banków umożliwia dziś założenie lokaty nie tylko w oddziale, ale także przez internet. Taki sposób jest niezwykle wygodny i pozwala oszczędzić czas. Możesz być pewien, że dzięki zaawansowanym bankowym zabezpieczeniom założenie lokaty online jest również w pełni bezpieczne – zarówno dla Twoich pieniędzy, jak i danych osobowych.

Jak znaleźć lokatę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby?

Lokaty bankowe to popularne produkty dostępne w ofercie większości banków. Jak wybrać tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zanim złożysz wniosek o założone depozytu, porównaj dostępne na rynku opcje. Od czego zacząć?

1. Długość okresu lokacyjnego

Zanim wybierzesz lokatę, zastanów się, na jak długo chcesz i możesz powierzyć bankowi swoje oszczędności. W standardowych konstrukcjach lokat przez cały okres umowy pieniądze będą bowiem zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne. Jeśli zakończysz umowę wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Twoje wnioski powinny być więc najlepszym drogowskazem do wyboru optymalnego okresu lokacyjnego.

2. Oprocentowanie

Oprocentowanie lokaty bankowej powinno być najważniejszym kryterium wyboru tej jedynej. Im wyższe, tym wyższy zysk wygenerują Twoje oszczędności. Analizując jego wartość, koniecznie zwróć uwagę, czy obowiązuje dla wszystkich zgromadzonych na lokacie środków, czy jedynie dla ich części (np. dla nowych środków). Sprawdź także, czy wskazane przez bank procenty dotyczą całego okresu trwania umowy.

3. Możliwość założenia lokaty przez internet

Jeśli nie rozstajesz się ze swoim smartfonem, a nowoczesne technologie nie mają przed Tobą tajemnic, sprawdź, czy bank umożliwia założenie lokaty online – przez aplikację mobilną, system bankowości internetowej czy stronę www. Zakładając lokatę online, oszczędzisz czas i uczynisz cały proces bardzo wygodnym.

Na skutek podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich miesięcy oprocentowanie lokat dynamicznie wzrosło. Jeśli chcesz ochronić swoje pieniądze przed inflacją i wygenerować odczuwalne dla portfela, pewne zyski – już dziś sięgnij po dostosowaną do swoich potrzeb lokatę terminową.

Źródło: https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register