Dziecko ma problem ze spaniem? Sprawdź możliwe przyczyny

Twoje dziecko śpi niespokojnie? Jest rozdrażnione? Zauważyłaś, że często drapie się po pupie? Zgrzyta zębami? Nie ma apetytu lub skarży się na ból brzuszka? A może zauważyłaś w kale dziecka dziwne białe niteczki? Powinno dać Ci to do myślenia – jest to pierwszy sygnał, aby sprawdzić, czy dziecko nie zaraziło się pasożytami.

Nie panikuj! Poradzisz sobie z pasożytami

Bezsenność, rozdrażnienie i świąd okolic odbytu to najczęstsze objawy owsicy. Poprzez układ pokarmowy do organizmu dostają się jajeczka owsika, które dojrzewają w jelicie grubym. Następnie zapłodnione samice przedostają się w okolice odbytu i właśnie tam w nocy składają tysiące jajeczek. Skóra zostaje podrażniona i zaczyna swędzieć. Dlatego maluch śpi niespokojnie i drapie się po pupie.

Pamiętajmy jednak, że owsica nie dotyczy tylko dziecka – może się odbić na zdrowiu wszystkich domowników. Każda osoba mieszkającą w tym samym domu musi przyjąć preparat na owsiki. Owsiki to sprytne nicienie, które osadzają się wraz z kurzem na wszystkich powierzchniach. Jaja owsika potrafią utrzymać się bez żywiciela około 20 dni. Preparat na owsiki kupimy w aptece bez recepty. Występuje w formie tabletek lub syropu. Całą kurację powtarzamy po ok. 2-3 tygodniach.

Zakończ kurację z sukcesem

Aby pozbyć się niechcianych gości z organizmu, nie wystarczy przyjęcie samego preparatu na owsiki. Bardzo ważna jest też higiena i dezynfekcja całego mieszkania. W trakcie trwania kuracji musimy codziennie zmieniać bieliznę, piżamę, pościel i ręczniki. Należy wyprać wszystko w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasować. Wysoka temperatura zabija pasożyty. Codziennie należy wycierać kurze, odkurzać i zmywać podłogę, najlepiej mopem parowym. Pamiętać należy także o zabawkach – pluszowe pierzemy, a inne dokładnie myjemy i wyparzamy. Pamiętamy, że jajeczka owsików dostają się do jelita poprzez układ pokarmowy. Dlatego tak ważna jest codzienna dezynfekcja mieszkania.

Jak uniknąć zakażenia?

Przede wszystkim higiena rąk – ręce myjemy zawsze i wszędzie. Gdy nie mamy dostępu do wody, ręce możemy zdezynfekować specjalnymi preparatami. Nauczmy nasze dziecko, aby nie wkładało do buzi brudnych rączek, zabawek, nieumytych owoców czy warzyw. Tylko w ten sposób możemy je uchronić przed nieprzyjemnym zakażeniem owsikami.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register