Pandemia koronawirusa nie wyeliminowała wszystkich pozostałych chorób. Wiele osób musi regularnie korzystać z porad specjalistów, nawet w sytuacji zwiększonego ryzyka zakażeniem SARS-CoV-2. Eksperci przekonują, że nie wolno zaniedbywać także badań profilaktycznych m.in. w kierunku nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Dystans, dezynfekcja i maseczka: czy to wystarczy, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Jak powinna wyglądać wizyta w przychodni w czasie pandemii COVID-19? Podpowiadamy!
7 zasad, o których warto pamiętać przed wizytą w przychodzi
Samokontrola stanu zdrowia
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy charakterystyczne dla COVID-19, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku czy bóle głowy i mięśni, zrezygnuj z wizyty. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2. W przypadku pozytywnego wyniku lub złego stanu zdrowia, jak najszybciej poinformuj centrum medyczne i przełóż wizytę na inny termin.
Punktualność
Nie przychodź na wizytę zbyt wcześnie (wystarczy zjawić się w placówce około 10 minut przed umówioną godziną), aby ograniczyć czas przebywania w placówce i kontaktu z innymi pacjentami do niezbędnego minimum.
Maseczka ochronna
Przed wyjściem z domu załóż maseczkę ochronną, pamiętając o dokładnym zasłonięciu ust oraz nosa. Choć na rynku można znaleźć różnego rodzaju produkty, najlepszą ochronę zapewniają jednorazowe maseczki chirurgiczne lub maseczki wielorazowego użytku z filtrem FFP3. Każdorazowo przed założeniem i ściągnięciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj dłonie, pamiętając, aby nie dotykać środkowej części maski, która ma bezpośredni kontakt z nosem i ustami. Zużytą maseczkę jednorazową wyrzuć do kosza na odpady. W trakcie wizyty ściągnij ją tylko na polecenie lekarza (gdy jest konieczność przeprowadzenia badania).
Dezynfekcja
Po wejściu do przychodni dokładnie zdezynfekuj dłonie. Każde centrum medyczne powinno być zaopatrzone w środki do odkażania umieszczone w miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich pacjentów.
Dystans
W trakcie pobytu w centrum medycznym zachowaj odpowiednią odległość (około 1,5 metra) od innych osób: pacjentów, personelu niemedycznego oraz lekarza, jeżeli cel wizyty na to pozwala.
Płatność kartą lub telefonem
Jeżeli korzystasz z usług lekarskich prywatnie, np. w centrum MedicaPark, staraj się zapłacić za wizytę za pomocą karty płatniczej lub telefonu komórkowego.
Własny transport
Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z własnego środka komunikacji np. samochodu lub roweru. Pamiętaj, aby na wizytę stawić się bez osób towarzyszących (wyjątkiem są dzieci oraz osoby z niepełnosprawnością wymagające pomocy opiekuna).
Czy wizyta w przychodni w czasie pandemii SARS-CoV-2 może być bezpieczna?
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, może w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Kluczem do powstrzymania łańcucha zakażeń jest zachowanie dystansu od innych osób, regularna dezynfekcja dłoni oraz zasłanianie ust i nosa. Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://medicapark.pl/