Kamery do monitoringu domowego – kompleksowe zabezpieczenie nieruchomości

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamaniem znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa, jednak trzeba się do tego dobrze przygotować. Istotny jest wybór konkretnego rodzaju kamer monitoringu. Lepiej nie podejmować decyzji pochopnie, lecz przeanalizować zapotrzebowanie i pod tym względem wybrać odpowiedni sprzęt.

Główne rodzaje i funkcje kamer do monitoringu domowego

Wyróżnić można wewnętrzne i zewnętrzne kamery do monitoringu domowego. W skład pierwszej grupy najczęściej wchodzą kamery kopułowe o charakterystycznym wyglądzie sprawiającym, że osoba trzecia nie wie, czy jest nagrywana. Kamery wewnętrzne to najczęściej modele tubowe, walcowe i obrotowe. Te ostatnie, wyposażone w funkcję PZT, zapewniają możliwość dowolnej zmiany kąta rejestrowania obrazu w orientacjach horyzontalnej i wertykalnej, a także przybliżanie wybranego odcinka obrazu.

Jednak bez względu na to, czy myślimy o monitoringu zewnętrznym, czy wewnętrznym, przy wyborze należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry urządzenia. Które są najważniejsze? Do kluczowych należą rozdzielczość, jakość obrazu i ogniskowa obiektywu odpowiadająca za kąt widzenia. Do zastosowań nieprofesjonalnych można zdecydować się np. na rozdzielczość 1280 × 960, jednak trzeba pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniejszy rejestrowany obraz. Przy niższej rozdzielczości powiększanie obrazu może wpływać na jego jakość, przez co dostrzeżenie kluczowego elementu, np. numeru tablicy rejestracyjnej pojazdu intruza, będzie utrudnione. Mankament ten zminimalizuje instalacja kamer HD, Full HD lub Ultra HD.

Warto również zainteresować się obudową, zwłaszcza w przypadku kamery do zamontowania na patio czy zewnętrznej ścianie domu. Można też zwrócić uwagę na współczynnik IP określający poziom odporności na kurz, pyły i wodę.

Podgląd monitoringu – kamery IP

Stworzenie domowego systemu zabezpieczeń obejmuje nie tylko zakup kamer do monitoringu. Nieco bardziej zaawansowany sprzęt będzie wymagał stacji centralnej (płyty głównej). Ponadto konieczne jest wyposażenie systemu w dysk twardy, na którym będą zapisywane pliki wideo.

Ciekawym rozwiązaniem są kamery IP, które przesyłają drogą internetową sygnał nie tylko do stacji centralnej, ale też do urządzenia mobilnego z zainstalowanym oprogramowaniem. To bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dostęp do podglądu swojego domu z każdego miejsca na świecie, gdzie mogą podłączyć smartfon lub tablet do internetu. Osoby, szukające najnowocześniejszych rozwiązań, mogą rozważyć kamery do monitoringu w systemie Power over Ethernet, dzięki któremu eliminuje się konieczność kładzenia instalacji zasilającej.

1 komentarz

  • Zaprojektuj funkcjonalny dom dla siebie i rodziny! - Porady ekspertów Reply

    23 marca 2022 at 09:49

    […] Osoby rozważające zamianę kilkudziesięciu metrów kwadratowych w bloku na metry we własnym domku mają tak naprawdę dwie możliwości. Mogą kupić dom na rynku wtórnym lub zdecydować się na wybudowanie obiektu od początku. Decyzja uwarunkowana jest zazwyczaj wieloma czynnikami i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który wariant jest korzystniejszy. Na etapie budowy domu, warto zastanowić się także nad wyborem kamery do monitoringu nieruchomości. […]

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register