Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Elblągu? Decyzja we wrześniu

Chodzi oczywiście o zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22.00. Takie unormowania wprowadził już samorząd Olsztyna. Portal bogatyelblag.pl prognozuje, że podobne rozwiązania mogą pojawić się również w naszym mieście.

Portal bogatyelblag.pl prognozuje, że pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu zostanie przedstawiony w Elblągu, na wrześniowej sesji Rady Miasta.

„Z uzyskanych informacji dowiedzieliśmy się, że podczas wrześniowej sesji Rady Miasta, Radni PiS planują przedstawić pomysł wprowadzenia zakazu handlu alkoholem od godziny 22. W składzie Rady Miasta większość stanowią przedstawiciele partii prawicowej, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że decyzja zostanie uchwalona” – pisze gazeta.

Maria Kosecka, radna niezrzeszona, uważa, że alkohol nie jest artykułem pierwszej potrzeby, który powinien być w „zasięgu ręki”:

Zagadnienie ilości punktów handlowych posiadających prawo do sprzedaży napoi alkoholowych na terenie Elbląga jest sprawą bardzo ważną. Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości, wprowadza na gminy obowiązek wprowadzenia odpowiednich regulacji. Zanim jednak zaczęła ona obowiązywać, od dłuższego czasu uważałam, że ilość udzielanych koncesji jest zatrważająca. W trakcie ostatniej sesji rady Miejskiej podjęłam również próbę istotnego ograniczenia liczby sklepów z alkoholem, lecz z powodów proceduralnych nie została wprowadzona. Olsztyńskie regulacje przyjmuję pozytywnie z tego względu, że duża dostępność napoi alkoholowych, stwarza okazje. Alkohol nie jest artykułem pierwszej potrzeby, który powinien być „w zasięgu ręki”. Od kilku lat dochodzą do mnie sygnały od wielu elblążan postulujących zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Przy takich punktach wieczorami często dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych i zakłócania porządku publicznego. Ludzie nie mogą wówczas odpocząć pod dniu pracy. To jedna strona, z drugiej zaś mamy utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie wskaźnik spożywania alkoholu. Jest to zjawisko, z którym musimy walczyć i w sposób istotny bezwzględny dążyć do jego ograniczenia. Decyzja olsztyńskich radnych idzie w dobrym kierunku, i z pewnością jej konsekwencje będą ze szczególną starannością podlegały monitorowaniu. Wiadomo, że rynek nie znosi próżni, w zwolnione nisze wchodzić może szara strefa. Są jednak na to odpowiednie instrumenty prawne i przy należytej pracy odpowiednich służb, meliny nie będą miały racji bytu.

Ważnym sygnałem jest również wypowiedź przewodniczącego Rady Miasta Elbląga Marka Pruszaka. Lider PiS w Radzie Miasta Elbląga nie mówi „nie” takiemu projektowi.

Zastanawialiśmy się w ostatnim czasie jako Klub Radnych PiS w Elblągu nad wprowadzeniem takiej uchwały w naszym mieście. Podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miasta głos w tej sprawie zabrała nasza koleżanka, Radna PiS, Halina Sałata. Rozważamy by taką uchwałę wprowadzającą zakaz sprzedaży alkoholu w Elblągu w godzinach 22 wieczorem – 6 rano poddać pod głosowanie już we wrześniu tego roku. W naszym mieście do godziny 22-giej bez problemu można zaopatrzyć się w alkohol, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Ponadto zawsze zostają otwarte po tej godzinie puby czy restauracje. W Europie często kojarzy się naszych rodaków jako nadużywających alkohol, może ta zmiana choć trochę pomoże w odwróceniu tej opinii. W sobotę, 4 sierpnia, polscy biskupi zaapelowali, by wierni z okazji obchodów 100-lecia niepodległości postarali się wytrzymać bez alkoholu 100 dni, czyli do 11 listopada. Jak stwierdzają, pijaństwo zagraża bowiem również w osiąganiu ważnych i ambitnych celów Narodu. Uważam więc, że Elbląg mógłby dołączyć do innych miast w Polsce gdzie przepis został już wprowadzony. Przypomnę, że poza Olsztynem, utrudnienia w zakupie alkoholu obowiązują już w Tychach, Puławach, Mielnie, na poznańskiej starówce, w Sopocie czy centrum Katowic.

Źródło: http://www.bogatyelblag.pl/istnieje-bardzo-duze-prawdopodobienstwo-ze-w-elblagu-zostanie-uchwalona-decyzja-o-zakazie-sprzedazy-alkoholu-po-godzinie-22,89648.html

4 komentarze

 • 098 Reply

  20 sierpnia 2018 at 18:35

  No to wrocimy do czasow komuny,beda meliny i tam napewno za wieksza kase bedzie mozna kupic alkohol.

 • Londyn czyta Reply

  20 sierpnia 2018 at 22:06

  Witaj komuno….. witajcie meliny….

 • Lolek Reply

  22 sierpnia 2018 at 02:01

  Pojdziecie Pisowcy z torbami tak jak puszczacie taką uchwałą ostatnich małych prywaciarzy

 • Gannaa Reply

  30 sierpnia 2018 at 22:27

  e tam, zawsze można iść do biblioteki albo kota na perle i sie nie martwic o żadne godziny

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register