Nowy tramwaje już w Elblągu. Zobacz zdjęcia

Ponad 26 mln złotych kosztują inwestycje w infrastrukturę tramwajową, realizowane przez elbląski samorząd. Ponad połowa tych środków przeznaczona została na zakup pięciu nowych tramwajów. Cztery nowe wagony od lutego będą wozić pasażerów po mieście. Piąty dostarczony zostanie do końca października przyszłego roku. Nowy wagon został dziś oficjalnie zaprezentowany podczas briefingu prasowego w zajezdni tramwajowej.

– Początkowo zakładaliśmy zakup 3 nowych tramwajów, jednak dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych możliwy był zakup pięciu nowych wagonów. Dwa są już w Elblągu, w najbliższych dniach dostarczone zostaną kolejne dwa, a piąty, na który w grudniu podpisaliśmy umowę gotowy będzie w przyszłym roku. Nowe tramwaje będą teraz testowane i przygotowywane do wyjazdu na tory. Mam nadzieję, że tak jak „ogórki” z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów. Do końca stycznia zakończona zostanie również budowa hali wraz z torowiskiem na terenie zajezdni. Trwa też budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Łączny koszt tych zadań to ponad 26 milionów złotych – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

– Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy być miastem eko. Bardzo się cieszymy, że ten tabor się zwiększa. Cały czas mamy na względzie dyrektywy unijne, które będą mówiły o tym, żeby te alternatywne środki transportu znalazły się w miastach i w środkach transportu publicznego. To chyba najlepszy znak, że idziemy w tym kierunku i tą elektromobilność realizujemy – podkreślał Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Koszt zakupu nowych tramwajów wynosi 13 204 050 zł, w tym dofinansowanie UE to 8 300 616 zł. Cztery nowe tramwaje już od lutego będą wozić pasażerów po mieście.

– Tramwaj jest wyposażony w wejście niskopodłogowe. Jest w nim 26 miejsc, w standardowej wersji 805 – tylko 16. Jest estetyczny, zapewnia komfort pracy motorniczemu i podróży pasażerom. Gwarancja na tramwaje jest na trzy lata – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.

Oprócz 5 nowych tramwajów zakupione zostały również 2 zmodernizowane wagony z Łodzi. Koszt ich zakupu to 700 tys. zł.

– Rozmawiamy jeszcze z Łodzią, aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwaje. Gdyby nam się to udało, to w podstawie będziemy mieli tyle nowoczesnych pojazdów, ile powinno codziennie wyjechać na tory. Wtedy stare Konstale będą w rezerwie – zapowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Oprócz zakupu taboru realizowana jest budowa hali na terenie zajezdni oraz węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Zadania realizowane są w ramach Projektu „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”. Łączny ich koszt wynosi około 26 mln zł.

4 komentarze

 • ANTY LEWAK Reply

  21 stycznia 2020 at 19:42

  Pesy są już na wykończeniu.

 • Elblązanka Reply

  21 stycznia 2020 at 21:25

  tyłka nie urywa

 • Elblązanka Reply

  21 stycznia 2020 at 21:26

  Tyłka nie urywa ten ”Tramwaj”

 • Elblązanka Reply

  21 stycznia 2020 at 21:27

  woła o pomstwe do nieba ten ”Tramwaj” njak by nie mozna dobrego było sprowadzic i przydatnego pasażerom

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register