Osoby otyłe mogą mieć problem z leczeniem w elbląskich szpitalach

Jak się okazuje, osoby nadmiernie otyłe mogą mieć spore problemy z dostępem do możliwości leczenia w elbląskich szpitalach. Powód jest dość prozaiczny. Nasze szpitale nie mają na wyposażeniu odpowiedniego sprzętu do diagnostyki i leczenia takich ludzi.

Pan Kamil waży przeszło ponad 200 kg. Od lat walczy z otyłością, jednak bezskutecznie. Kiedy teraz okazało się, że ma problemy z wątrobą, dostał skierowanie do szpitala. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu poinformowano go jednak, że powinien udać się do szpitala w Olsztynie, ponieważ elbląska placówka nie ma odpowiedniego sprzętu do jego wagi.

Otyłość stanowi w Polsce coraz większy problem społeczny. Analiza danych, które otrzymuje Rzecznik Praw Pacjenta, w tym zgłoszeń od pacjentów oraz raportów z instytucji i urzędów wskazuje na to, iż osoby chorujące na otyłość najwyższego, trzeciego stopnia, mogą nie być w wystarczający sposób objęte opieką zdrowotną.

Rzecznik podjął działania zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów w tym zakresie.

W związku ze skierowanym wystąpieniem do wojewodów oraz marszałków województw, Rzecznik PrawPacjenta otrzymał dane z całego kraju dotyczące placówek medycznych posiadających sprzęt medyczny o zwiększonej nośności.

Z tych danych wynika, że żaden elbląski szpital nie dysponuje łóżkami dla osób o znacznej otyłości. Takie najbliżej znajdują się w szpitalu w Olsztynie. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu osoby znacznie otyłe mogą liczyć na badanie tomografem komputerowym, który posiada udźwig do 227 kilogramów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register