Pieszy zawsze ma pierwszeństwo na przejściu? Tak, ale…

Nowelizacja przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego uprzywilejowała pieszych. Na przejściu zawsze mają pierwszeństwo przed samochodami. Jednak jeden kierowca z Elbląga zwraca uwagę na pewien problem z tym związany.

W ubiegłym roku dokonano zmian w przepisach Kodeksu Drogowego. W tym wypadku kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność; zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego – znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Wszystko jest jasne. Jednak jeżdżąc dużo po Elblągu i to codziennie zauważam dwa typy pieszych przy przejściu. Jeden typ – stoi przy przejściu i rozmawia z kimś albo przez telefon. Nagle kończy rozmowę i wchodzi na przejście. I teraz jadąc i zbliżając się do przejścia dla pieszych zwalniam, ale pieszy nadal stoi. Drugi typ to pieszy, który w ogóle nie zwraca uwagi na jadące samochody, potrafi nagle, szybkim krokiem wejść na przejście bez spojrzenia w jakiej odległości od „pasów” jest samochód. Jak zaś wiadomo auto nawet przy niewielkiej prędkości nie „stanie w miejscu” przy hamowaniu – pisze nasz Czytelnik.

Co na to elbląska policja?

Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi muszą też pamiętać o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych – wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP Elbląg.

2 komentarze

  • Grażyna Reply

    18 lutego 2022 at 15:02

    Kodeks swoje ludzie swoje. Moim zdaniem karać,karać jednych i drugich surowymi mandatami ,aż do skutku.

  • Kierowca oraz pieszy Reply

    20 lutego 2022 at 21:54

    A co w przypadku spotkań towarzyskich, pogaduszek, konwersacji o życiu drożdży przed samym przejściem dla pieszych? Czy mogę stać przed przejściem dla pieszych i nie mieć zamiaru przekraczać jezdni wymuszając na kierowcach bezcelowe zatrzymywanie się prze zebrą? Jest coś o tym w przepisach?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register