PiS zablokuje przejęcie infrastruktury „Góry Chrobrego” przez miasto?

Wiele na to wskazuje, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie wyrażą zgody na przejęcie przez Miasto infrastruktury Przedsiębiorstwa Turystycznego Góra Chrobrego. Nad taką możliwością zastanawiają się władze Elbląga. Jednak sprzeciw do takiego działania zgłasza poseł Jerzy Wilk.

Wiadomo, że poseł Jerzy Wilk ma duży wpływ na decyzje klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy apelował o nie udzielenie prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu absolutorium, radni PiS zagłosowali zgodnie z sugestiami posła Wilka. Teraz może być podobnie.

Jerzy Wilk na konferencji prasowej skrytykował pomysł przejęcia przez samorząd miejski infrastruktury Góry Chrobrego. O takie działanie zabiega Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych powiązane z Przedsiębiorstwem Turystycznym „Góra Chrobrego”. Członkowie organizacji zbierali podpisy wśród elblążan pod petycją w tej sprawie. Dokument podpisało 3,5 tysiąca osób trafił już do przewodniczącego Rady Miasta, Marka Pruszaka. Jednak radni mogą tym tematem nie zająć się już w tej kadencji.

– To kontrowersyjna sprawa. Będę apelował do klubu radnych PiS, by decyzje w tej sprawie odłożyli do następnej kadencji samorządu – mówi poseł Wilk. – To taka analogia z czasów, gdy powstawało Przedsiębiorstwo „Góra Chrobrego”. To był rok 2010 i końcówka kadencji prezydenta Henryka Słoniny. Przedsiębiorstwo dostało wtedy, w długoletnią dzierżawę stok. Później warunki tej umowy były jeszcze zmieniane. Teraz znów mamy końcówkę kadencji obecnego prezydenta miasta i ponownie pojawia się taki temat. Niech się tym zajmie samorząd następnej kadencji.

Poseł Wilk dodaje, że jeśli Przedsiębiorstwo „Góra Chrobrego” ogłosi nawet upadłość, to wówczas Miasto może prowadzić rozmowy z syndykiem masy upadłościowej, aby odkupić infrastrukturę.

– Na pewno cena będzie dużo niższa – mówi poseł. – Teraz odkupywanie tego od „Góry Chrobrego” byłoby przykładem niegospodarności ze strony samorządu miejskiego. To miał być raj dla miłośników sportów zimowych z Elbląga i okolic. Mamy jednak takie zimy, jakie mamy. Projekt nie wypalił. Prywatny przedsiębiorca poniósł nakłady finansowe i chciałby teraz je odzyskać. Miasto ma to na takich warunkach odkupić? Jak trzeba było ratować miejskie spółki MPO czy PDiM, samorząd nie kiwnął palcem w tej sprawie. Mamy natomiast ratować prywatnego inwestora?

Radni mogą faktycznie zdecydować, że tym tematem zajmą się już w następnej kadencji. Sceptyczny w tej sprawie jest również klub radnych Platformy Obywatelskiej.

Radni tej partii chcą pilnego zwołania Konwentu Seniorów, aby wyjaśnić wszystkie kwestie. Jak bowiem wskazują, do tej pory wszystkie rozmowy toczyły się poza radnymi miejskimi.

– Skoro jako radni mamy na ten rodzaj pomocy publicznej wyrazić zgodę chcemy w tych rozmowach uczestniczyć. Dopytać jakie długi pozostawia po działalności na Górze Chrobrego firma kończąca działalność, czy oczekiwana kwota pójdzie na ich spłacenie czy też zostanie skonsumowana przez władze tej spółki, ważną kwestią jest stan techniczny tego co pozostaje na Górze Chrobrego, bo to będzie punkt wyjścia do wyceny. Pytań jest dużo. Sprawa jest poważna, bo dotyczy wydatkowania publicznych pieniędzy i stąd wniosek o Konwent Seniorów aby zapobiec dalszemu wyłączaniu radnych z tych rozmów​ – mówił Michał Missan z PO.

Władze miasta uspokajają, że żadnych decyzji jeszcze w tej sprawie nie podjęto.

– Przedsiębiorstwo Góra Chrobrego chce zrezygnować z prowadzonej działalności z uwagi na zbyt krótki sezon zimowy, który nie pozwala na wygenerowanie oczekiwanych przez inwestora wyników finansowych. W maju 2016 roku Przedsiębiorstwo zwróciło się o przejęcie udziałów lub majątku spółki. Po wielu rozmowach udało się przekonać inwestora, aby w poprzednim i tym sezonie uruchomił wyciągi. Problem jednak jest. Cały czas trwają rozmowy, rozważamy różne scenariusze na temat dalszego funkcjonowania stoku narciarskiego. Prezydent podejmuje wszelkie starania, aby narciarstwo w naszym mieście nie zostało zlikwidowane. Korzystają z niego nie tylko elblążanie, ale mieszkańcy z całego regionu – mówił wiceprezydent Janusz Nowak.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/naciski-na-miasto-co-dalej-z-gora-chrobrego/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register