Przekop Mierzei rozpocznie się w przyszłym roku. Jakie będą pierwsze działania?

Nowy Świat – to w tej miejscowości wybudowany zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Lokalizację tej jakże ważnej inwestycji dla rozwoju naszego miasta i całego regionu przedstawił w Elblągu Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podczas sesji Rady Miejskiej. Jednak nim rozpocznie się przekopywanie Mierzei, musi pojawić się jeszcze inna inwestycja.

W Tolkmicku i Elblągu odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przed rozpoczęciem posiedzenia Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk wraz z przewodniczącą sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorotą Arciszewską – Mielewczyk wzięli udział w sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Podczas sesji Minister zapowiedział, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie w Nowym Świecie.

Specustawa przyspieszy inwestycję

– Podczas dzisiejszego posiedzenia szczegółowo omówimy przedsięwzięcia związane z budową kanału i wskażemy zakres prac na najbliższy rok. Chciałbym zaznaczyć, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja budowy Kanału jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i rządu. Projekt programu wieloletniego opiewający na 880 mln ma trwałe finansowanie i nie przewidujemy żadnych zmian. Do tego została przyjęta specustawa, która ma na celu likwidację barier administracyjnych i przyspieszenie tej inwestycji. Poprzez dokumenty i wszelkie badania przygotowane na tą okoliczność inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni wybrał lokalizację w Nowym Świecie, jako najlepsze miejsce do realizacji tej inwestycji. Przygotowane koncepcje dotyczą trzech lokalizacji, jednak Nowy Świat zyskuje najlepsze warunki, jeśli chodzi między innymi o raport oddziaływania na środowisko”– podkreślał Minister Marek Gróbarczyk.

– Posiedzenie Komisji odbywa się dziś w terenie, aby rozwiać wątpliwości tych osób, które podważają zasadność realizacji tego projektu. Dla nas nie ma wątpliwości, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardzo ważne przedsięwzięcie – zaznaczyła Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Przewodnicząca sejmowej Komisji.

Przekop nie zacznie się od…przekopu

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozpoczęcie inwestycji planowane jest na II połowę 2018 roku. Przedsięwzięcie zacznie się od budowy mostów zwodzonych, by zabezpieczyć ruch na Mierzei Wiślanej.

– To świetna wiadomość dla naszego miasta. Od wielu lat staramy się przywrócić morskość  Elbląga i zabiegamy o możliwość swobodnej żeglugi. Cieszę się, że inwestycja się konkretyzuje i przechodzi  w fazę realizacji. Ta inwestycja otwiera nam nowe możliwości. Jest to szansa rozwoju gospodarczego i turystycznego nie tylko Elbląga, ale całego regionu – komentował  informacje Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register