Radna Maria Kosecka: Czy Elbląg stać na taką rozrzutność?

Publikujemy wystąpienie radnej Marii Koseckiej podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga. Radna podważała decyzję elbląskiego samorządu w sprawie przekazania nieruchomości przy ul. Lotniczej dla Komendy Miejskiej Policji oraz Komendy OHP. Jak się okazało tereny, które nasze Miasto otrzymuje w zamian są w fatalnym stanie technicznym.

Na przykładzie nieruchomości przy ul. Lotniczej widać wyraźnie, że miasto ma problem z określeniem przeznaczenia nieruchomości w dłuższym okresie. Dokonując zakupu znajdujących się tam działek zakładano ich wykorzystanie w celu rozwoju gospodarczego potencjału miasta, powstanie nowych miejsc pracy itp. Teraz mamy dokonać transakcji zwrotnej i to za cenę 1 zł! Biorąc pod uwagę zakup tych terenów za kilka milionów złotych, powstaje pytanie: czy stać nas na taką rozrzutność?

Jest wiele wątpliwości

Czy zakup został dokonany po to by rozdawać te tereny za darmo? Przypomnę, że już część gruntów przekazano Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej na cele oświatowe.

Czy plan komercyjnego wykorzystania tych terenów jest już nieaktualny? Co zrobiono aby zachęcić potencjalnych inwestorów do prowadzenia działalności gospodarczej na tym obszarze?

Jest jeszcze druga kwestia. OHP argumentuje potrzebę zakupu koniecznością pozyskania większej powierzchni na prowadzenie swojej działalności. Dlaczego wobec tego aktualnie wynajmuje dużą część swoich powierzchni przy ul. Junaków podmiotom zewnętrznym?

Mamy dodatkowo kolejnego zainteresowanego: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – organizację samopomocową, pozarządową i niedochodową. Przedstawiają bardzo ważne i społecznie uzasadnione potrzeby lokalowe i w ich opinii najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na ich działalności terenów przy ul. Lotniczej. Wielokrotnie odwiedzałam niepełnosprawnych w ich obecnej siedzibie i potwierdzam zasadność pozyskania nowej lokalizacji. Czy to ma być Lotnicza? Mam wątpliwości.

Czy to dobra lokalizacja dla Policji?

W następnym punkcie mamy projekt uchwały oddający kolejne działki na ul. Lotniczej tym razem dla Policji. Formacja ta od dawna zgłasza potrzebę wybudowania nowej siedziby spełniającej aktualne wymogi i zaspokajające zwiększone potrzeby powierzchniowe. Policja aktualnie zajmuje tereny o łącznej powierzchni 1,98 ha, natomiast otrzymać ma działkę o powierzchni 2 ha, wielkość terenów niemalże identyczna! Jeśli do tego dodamy niekorzystną lokalizację, z dala od centrum miasta i na przeciwległej stronie miasta do największych osiedli mieszkaniowych to proszę mi wyjaśnić Panie Komendancie jakie argumenty przemawiają właśnie za tą lokalizacją? Dojazd do obszaru miasta przez wiadukt, o ile powstanie, lub przez często zamykane rogatki kolejowe.  O co więc chodzi?

Żadnych planów i strategii

Mamy wolne tereny miejskie zakupione z przeznaczeniem na gospodarczy rozwój miasta. Cel słuszny i jako taki uzyskał akceptację Rady Miasta. Teraz zaczyna się proces rozdawnictwa wszystkim potrzebującym. Być może idea słuszna i można by zgodzić się z takim podejściem pod warunkiem, że jest to element zamierzonej strategii. Pracując od lat w Radzie Miasta nie spotkałam się z takim planem. Jestem zwolenniczką rozwiązań systemowych i oczekuję, że rozwój miasta będzie odbywał się w sposób planowy i zrównoważony.

Przypomnę jednocześnie w tym miejscu, że niedawno nabyliśmy kolejną nieruchomość, budynek po PZU przy ul. Trybunalskiej. Jakie będzie ostateczne przeznaczenie tego miejsca? Jakie będzie przeznaczenie lokali które odzyskamy w przypadku przeniesienia komórek organizacyjnych Urzędu Miasta do nowej siedziby?

Wątpliwości są, odpowiedzi brak

Na te i na inne rodzące się pytania odpowiedzi nie ma. Uważam, że przed podjęciem tak ważnych, strategicznych decyzji powinniśmy znać politykę miasta w realizowaniu podstawowych obowiązków, w tym zapewnienia lokum dla różnego typu formacji i organizacji. Z posiadanych przeze mnie informacji Straż Pożarna od dawna zgłasza potrzebę budowy nowej siedziby. Czy mamy już jakieś pomysły na ten problem?

Dlatego będę głosowała przeciw podjęciu tych uchwał. Nie ze względu, że jestem przeciwna zaspokajaniu potrzeb, lecz dlatego, że po raz kolejny działamy akcyjnie zaprzeczając wcześniejszym podejmowanym przez nas decyzjom. I nadal nie wiemy jak i w którym kierunku następował będzie rozwój miasta i zagospodarowywane będą wolne powierzchnie lokalowe.

Maria Kosecka

Od redakcji: Mimo tych wszystkich wątpliwości radni miejscy podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowali jednak o przekazaniu nieruchomości przy ul. Lotniczej dla Komendy Miejskiej Policji oraz Komendy OHP.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/rodzice-dzieci-niepelnosprawnych-oburzeni-decyzja-radnych/

Śródtytuły od redakcji

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register