Remont Elbląskich Form Przestrzennych trwa

Trwa konserwacja Elbląskich Form Przestrzennych. Przypominamy, że Centrum Sztuki Galeria EL uzyskało dofinansowanie na konserwację kolejnych rzeźb w ramach projektu „Formy «parkowe» – Konserwacja zbioru Otwartej Galerii Form Przestrzennych”.

Sprawowanie opieki konserwatorskiej nad kilkudziesięcioma obiektami rozsianymi w przestrzeni miasta jest nie lada wyzwaniem i rodzi szereg trudności. Wszystkie formy przestrzenne narażone są stale na czynniki zewnętrzne, pogodowe. W efekcie ich kondycja wymaga stałego nadzoru i poddaniu rewitalizacji każdej z nich co kilka lat. Stąd też prace konserwatorskie.

Do konserwacji wybrano pięć form z kategorii “form parkowych”, umiejscowionych w parkach miejskich i na zielonych skwerach. Rzeźby te, powstały podczas I i II Biennale Form Przestrzennych w Elblągu:

  • Jan Ziemski – Plac Grunwaldzki
  • Jerzy Federowicz – Park Traugutta
  • Adam Marczyński – Park Kajki
  • Maciej Szańkowski – Zabytkowy park leśny Bażantarnia
  • Krystyn Zieliński – Ulica Giermków

W tym momencie kończy się remont dwóch rzeźb: Krystyna Zielińskiego i Jana Ziemskiego 

Aktualnie trwają prace nad usunięciem wszelkich powłok zalegających na konstrukcjach stalowych, czyszczenie strumieniowo-ścierne oraz malowanie antykorozyjne z zachowaniem bądź przywróceniem pierwotnej kolorystyki.

Działania zrealizowane są w ramach projektu „Formy «parkowe» – Konserwacja zbioru Otwartej Galerii Form Przestrzennych”.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agata Marcinkowska
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register